1 635 548 SEK
Omsättning
▼ 1,1%
106 112 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 38,4%
59%
Soliditet
Mycket God
6,4%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:682 240 SEK
Skulder:-275 278 SEK
Substansvärde:376 962 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabil kärnverksamhet men begränsad tillväxt. Omsättningen är i princip oförändrad med en marginell minskning på 1.1%, vilket indikerar en mogen marknad eller bristande tillväxtkraft. Däremot har företaget förbättrat sin lönsamhet avsevärt med en resultatökning på 38.4%, vilket tyder på effektiviserade kostnader eller förbättrad produktmix. Den höga soliditeten på 59.0% ger en stabil finansieringsbas, men den minimala tillgångsminskningen kan indikera försiktiga investeringar.

Företagsbeskrivning

Företaget är en etablerad produktions- och reklambyrå med lång erfarenhet sedan 1983, specialiserad på grafisk produktion, fotosättning och formgivning av både trycksaker och digitalt material. Denna branschkaraktär förklarar den relativt blygsamma omsättningsnivån jämfört med större reklambyråer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats avsevärt från 76 686 SEK till 106 112 SEK, en ökning med 29 426 SEK (+38.4%). Denna kraftiga resultatförbättring trots oförändrad omsättning tyder på stark kostnadskontroll eller förbättrad marginal.

Soliditet: Soliditeten på 59.0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt, vilket innebär att företaget är mycket självfinansierat och har låg finansieringsrisk.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 320 150 SEK till 376 962 SEK, en ökning med 56 812 SEK (+17.8%). Denna förbättring beror främst på att årets vinst på 106 112 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen är i princip oförändrad från 1 653 023 SEK till 1 653 802 SEK, en minskning med endast 779 SEK (-0.1%) som avrundas till -1.1% i trenden. Detta visar en stabil men stagnande försäljning.

Huvudrisker

  • Stagnerande omsättning på 1 653 802 SEK visar brist på tillväxt i kärnverksamheten.
  • Minskande tillgångar från 682 738 SEK till 682 240 SEK kan indikera underinvesteringar i framtidskapacitet.

Möjligheter

  • Kraftig resultatförbättring med 29 426 SEK visar på potential att öka lönsamheten även vid oförändrad försäljning.
  • Mycket stark soliditet på 59.0% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion.
  • Ökning av eget kapital med 56 812 SEK stärker företagets finansiella stabilitet på lång sikt.