2 613 898 SEK
Omsättning
▲ 61,8%
723 291 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 78,6%
30%
Soliditet
God
27,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 069 072 SEK
Skulder:-2 092 256 SEK
Substansvärde:701 816 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och lönsamhet under 2023. Den kraftiga ökningen i både omsättning och resultat, kombinerat med en mer än fördubbling av det egna kapitalet, indikerar ett företag i en accelererad expansionsfas. Den mycket höga vinstmarginalen på 27,7% är anmärkningsvärd för branschen och tyder på effektiv verksamhetsstyrning och potentiellt högmarginalprojekt. Soliditeten på 30% är acceptabel men bör förbättras i takt med att företaget växer för att säkerställa långsiktig stabilitet. Överlag befinner sig företaget i en mycket positiv situation med starka fundament.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom gräv- och avloppsanläggningsarbeten samt markentreprenad. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kapitalkrävande på grund av behovet av specialutrustning. Den höga vinstmarginalen är ovanligt bra för branschen, vilket kan tyda på specialiserade tjänster, effektiv projektledning eller en stark marknadsposition.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 404 920 SEK till 723 291 SEK, en ökning på 78,6%. Denna ökning är högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och skalfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 30,0% innebär att 30% av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå för ett växande företag, men en högre soliditet skulle ge bättre buffert mot oförutsedda händelser och underlätta ytterligare finansiering.

Eget kapital: Det egna kapitalet mer än fördubblades från 267 107 SEK till 701 816 SEK, en tillväxt på 162,8%. Denna starka tillväxt har huvudsakligen drivits av årets starka resultat, vilket har bibehållits i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 615 321 SEK till 2 613 898 SEK, en tillväxt på 61,8%. Detta visar en betydande ökning av verksamhetsvolymen och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan medföra kapitalbindning och likviditetsutmaningar, särskilt i en projektbaserad bransch.
  • Soliditeten på 30,0%, även acceptabel, är relativt låg och bör ökas för att minska finansiell sårbarhet.
  • Företagets framgång verkar relativt ny (registrerat 2021), och det måste bevisa att den höga lönsamheten är hållbar över flera år och projektcykler.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 27,7% ger utrymme för framtida investeringar och ger en stark konkurrensfördel.
  • Den kraftiga omsättningstillväxten på 61,8% visar på en stark marknadsposition och förmåga att ta marknadsandelar.
  • Den betydande ökningen av det egna kapitalet till 701 816 SEK ger en solid bas för att finansiera fortsatt expansion och investeringar i maskinpark.