1 859 000 SEK
Omsättning
▼ 12,9%
821 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 28,1%
82,9%
Soliditet
Mycket God
44,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 151 836 SEK
Skulder:-344 622 SEK
Substansvärde:1 864 214 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförhållanden men samtidigt oroande negativa trender i rörelseprestationen. Den mycket höga soliditeten på 82.9% och det starka eget kapital på över 1.8 miljoner SEK ger ett robust skydd mot kriser. Trots detta uppvisar företaget en markant nedgång med en omsättningsminskning på 12.9% och en resultatnedgång på 28.1%, vilket indikerar utmaningar i den operativa verksamheten. Den samtidiga tillväxten i tillgångar och eget kapital tyder på att företaget kan ha genomfört investeringar eller omstruktureringar som ännu inte gett avkastning i form av högre omsättning.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat IT-konsultbolag med verksamhet inom IT-konsultation, internettjänster samt inköp och försäljning av IT-produkter. Med säte i Kungälv och registrerat sedan 2016 har företaget en mogen verksamhetsmodell där de kombinerar tjänste- och produktförsäljning, vilket är typiskt för många IT-företag som söker diversifiera sina intäktskällor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 1 142 000 SEK till 821 000 SEK, en minskning med 321 000 SEK eller 28.1%. Denna nedgång är större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 82.9% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 547 342 SEK till 1 864 214 SEK, en tillväxt på 316 872 SEK eller 20.5%. Denna förbättring kan huvudsakligen förklaras av att årets resultat på 821 000 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 133 876 SEK till 1 859 069 SEK, en nedgång med 274 807 SEK eller 12.9%. Detta indikerar en minskad försäljningsvolym eller lägre priser på tjänster och produkter.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig nedgång i omsättning på 274 807 SEK från föregående år riskerar att underminera företagets lönsamhet på sikt
  • Resultatet har minskat med 321 000 SEK, vilket indikerar allvarliga utmaningar i företagets kärnverksamhet
  • Den negativa trenden i både omsättning och resultat (-12.9% respektive -28.1%) pekar på strukturella problem som måste adresseras

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 82.9% ger företaget goda möjligheter att investera i tillväxt eller klara av ekonomiska motgångar
  • Tillgångstillväxt på 14.2% till 3 151 836 SEK visar att företaget fortsatt investerar i sin verksamhet
  • Mycket hög vinstmarginal på 44.2% trots nedgång indikerar att företaget har en lönsam affärsmodell när den fungerar optimalt