2 204 000 SEK
Omsättning
▼ 1,6%
849 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 78,7%
75,3%
Soliditet
Mycket God
38,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 161 800 SEK
Skulder:-691 444 SEK
Substansvärde:2 036 356 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en anmärkningsvärd förbättring av lönsamhet och kapitalstruktur trots en liten nedgång i omsättning. Den kraftiga resultatökningen på 78,7% och eget kapital-tillväxt på 84,1% indikerar en effektivisering av verksamheten och stark vinstgenerering. Den mycket höga vinstmarginalen på 38,5% och soliditeten på 75,3% pekar på ett extremt stabilt och lönsamt företag som klarar av att generera avsevärt höga vinster på en relativt måttlig omsättning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver schakt och anläggningsarbeten med säte i Lidköping. Som ett etablerat företag (registrerat 2010) verkar de inom en bransch som kännetecknas av projektbaserad verksamhet och investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar variationer i tillgångar och omsättning mellan år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 475 000 SEK till 849 000 SEK (+78,7%). Denna kraftiga ökning, trots lägre omsättning, tyder på antingen betydligt förbättrad kostnadseffektivitet, lönsammare projekt eller möjligen icke-rörelserelaterade intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 75,3% är exceptionellt hög och indikerar en mycket låg belåningsgrad och finansiell stabilitet. Företaget är i princip skuldfritt i förhållande till sina tillgångar.

Eget kapital: Eget kapital nästan fördubblades från 1 106 361 SEK till 2 036 356 SEK (+84,1%). Denna starka tillväxt drivs helt av årets exceptionellt höga resultat på 849 000 SEK, vilket har stärkt balansräkningen avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 2 239 559 SEK till 2 203 742 SEK (-1,6%), vilket kan tyda på färre eller mindre projekt under året, men den extremt höga vinstmarginalen visar att företaget ändå lyckades öka vinsten avsevärt.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på -1,6% kan vara en indikation på minskad efterfrågan eller konkurrenspress, trots den höga lönsamheten.
  • Tillgångarnas minskning med -9,4% (från 3 488 131 SEK till 3 161 800 SEK) kan tyda på avveckling av maskinpark eller andra tillgångar, vilket potentiellt kan påverka framtida kapacitet.

Möjligheter

  • Den extremt höga vinstmarginalen på 38,5% ger utrymme för investeringar, prissänkning eller att klara av eventuella lågkonjunkturer.
  • Den starka kapitaltillväxten ger finansiell muskelkraft för att expandera verksamheten eller investera i ny utrustning utan extern finansiering.
  • Den exceptionellt höga soliditeten på 75,3% ger företaget goda förutsättningar att säkra finansiering till förmånliga villkor om expansion önskas.