1 648 514 SEK
Omsättning
▼ 7,1%
171 694 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 33,8%
85,6%
Soliditet
Mycket God
10,4%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-28

Substansvärdering

Tillgångar:1 045 116 SEK
Skulder:-149 981 SEK
Substansvärde:895 135 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en tydlig försämring i omsättning och balansräkning men en samtidig förbättring av lönsamheten. Omsättningen har minskat med 7% till 1 648 514 SEK, medan resultatet har ökat med 34% till 171 694 SEK. Den kraftiga minskningen av tillgångar med 33% till 1 045 116 SEK och eget kapital med 11% till 895 135 SEK tyder på att företaget har genomfört en avveckling av tillgångar, vilket kan förklara den paradoxala situationen med sämre omsättning men bättre resultat. Den höga soliditeten på 85,6% är en stark punkt som ger god finansiell stabilitet trots nedgången i absolut storlek.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom kemtvätt och skrädderi, en bransch som ofta kännetecknas av stabila kundbaser och återkommande intäkter. Denna typ av verksamhet har vanligtvis relativt låga investeringsbehov och stabila kassaflöden, vilket stämmer väl med företagets höga soliditet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 128 364 SEK till 171 694 SEK, en ökning med 43 330 SEK eller 34%. Denna förbättring trots lägre omsättning tyder på effektiviseringsåtgärder, kostnadsbesparingar eller avveckling av olönsam verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 85,6% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 009 657 SEK till 895 135 SEK, en nedgång på 114 522 SEK. Denna minskning kan förklaras av utdelning till ägarna eller att förlust från tidigare perioder har registrerats, trots det positiva årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 769 862 SEK till 1 648 514 SEK, en nedgång på 121 348 SEK eller 7%. Detta kan tyda på färre kunder, lägre priser eller att vissa verksamhetsgrenar har avvecklats.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av omsättning på 1 648 514 SEK riskerar att undergräva den långsiktiga överlevnaden trots god lönsamhet.
  • Kraftig nedgång i tillgångar med 507 800 SEK till 1 045 116 SEK kan indikera avveckling av verksamhet eller försäljning av produktiva tillgångar.
  • Minskande eget kapital med 114 522 SEK till 895 135 SEK kan begränsa företagets möjligheter till framtida investeringar.

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 85,6% ger utrymme för strategiska investeringar eller att ta marknadsandelar från konkurrenter.
  • Förbättrad vinstmarginal på 10,4% visar på effektiv verksamhetsstyrning och god kostnadskontroll.
  • Stabil kärnverksamhet inom kemtvätt med återkommande intäkter ger en trygg bas för framtida verksamhet.