2 004 685 SEK
Omsättning
▲ 16,1%
244 963 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 50,4%
46%
Soliditet
Mycket God
12,2%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-09-18

Substansvärdering

Tillgångar:760 138 SEK
Skulder:-411 548 SEK
Substansvärde:348 590 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och balanserad tillväxt med betydande förbättringar inom alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med 16,1%, resultatet med 50,4% och det egna kapitalet med nästan 60%. Den höga vinstmarginalen på 12,2% och en soliditet på 46% indikerar en lönsam verksamhet med god finansiell styrka. Den snabba tillväxten i eget kapital, som främst drivits av årets starka resultat, stärker företagets kapitalbas och möjliggör ytterligare investeringar. Detta är ett tecken på ett välskött företag i en positiv expansionsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat bolag, registrerat 2015, som bedriver frisör- och skönhetsvårdsverksamhet samt byggentreprenad. Denna kombination av tjänster i både service och byggsektorn kan förklara den goda lönsamheten, där byggentreprenaden ofta genererar högre omsättning medan skönhetsvården kan bidra med stabila kundflöden och bra marginaler.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 162 833 SEK till 244 963 SEK, en ökning med 82 130 SEK eller 50,4%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket tyder på förbättrad effektivitet och bättre marginaler.

Soliditet: En soliditet på 46,0% är mycket god och ligger långt över branschgenomsnittet för de flesta verksamheter. Det indikerar att företaget har en låg belåningsgrad och klarar av motståndskraftiga ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Det egna kapitalet steg kraftigt från 218 050 SEK till 348 590 SEK, en ökning med 130 540 SEK. Hela denna ökning kan förklaras av årets vinst på 244 963 SEK (minus eventuella utdelningar), vilket visar att vinsten har reinvesterats i företaget och stärkt balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 727 490 SEK till 2 004 685 SEK, en tillväxt på 277 195 SEK eller 16,1%. Detta visar på en stark försäljningsutveckling och framgångsrik verksamhetsutveckling.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten på 17,1% i totala tillgångar till 760 138 SEK kan innebära en risk för överexpansion om den inte hanteras noggrant.
  • Företagets verksamhet är konjunkturkänslig, särskilt byggentreprenaden, vilket gör det sårbart för en ekonomisk nedgång.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 50,4% visar på en mycket effektiv verksamhet med potential att skalas upp ytterligare.
  • Den starka balansräkningen med ett eget kapital på 348 590 SEK ger utrymme för att finansiera framtida investeringar eller expansion utan att ta på sig onödigt skulder.
  • Den höga vinstmarginalen på 12,2% ger goda förutsättningar för att generera kontanta medel för att driva tillväxten internt.

Trendanalys

Alla trender pekar entydigt på en stark förbättring. Omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar växer alla i takt med eller snabbare än varandra, vilket skapar en hållbar tillväxtprofil. Den mest imponerande trenden är den 59,9%iga tillväxten av eget kapital, vilket fundamentalt stärker företagets långsiktiga hälsa.