16 287 000 SEK
Omsättning
▲ 74,8%
132 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 10,8%
12%
Soliditet
Stabil
0,8%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 050 090 SEK
Skulder:-2 682 957 SEK
Substansvärde:367 133 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark tillväxt i omsättning och tillgångar, vilket indikerar en framgångsrik expansion av verksamheten. Den låga vinstmarginalen på 0,8% och det minskade resultatet trots kraftigt ökad omsättning tyder dock på allvarliga lönsamhetsproblem. Den extremt låga soliditeten på 12,0% skapar en sårbar finansiell struktur där företaget är starkt beroende av extern finansiering.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggnadsverksamhet till privatpersoner och företag, vilket är en bransch med hög konkurrens och varierande lönsamhet. Den snabba tillväxten i omsättning från 9,3 miljoner till 16,3 miljoner SEK på ett år tyder på att företaget har lyckats etablera sig på marknaden och fått fler uppdrag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade med 10,8% från 148 000 SEK till 132 000 SEK trots den betydande omsättningsökningen, vilket indikerar tryckta marginaler eller ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 12,0% är mycket låg och ligger långt under branschrekommendationer, vilket innebär högt finansiellt risk och stort beroende av lånade medel.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 27,9% från 287 086 SEK till 367 133 SEK, främst genom årets resultat, men förblir relativt lågt i förhållande till omsättningsvolymen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 74,8% från 9 319 322 SEK till 16 305 327 SEK, vilket visar en mycket stark tillväxt i verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 12,0% skapar hög finansiell sårbarhet vid ekonomiska nedgångar
  • Kraftigt minskad lönsamhet trots stor omsättningstillväxt indikerar margin tryck eller kostnadsökningar
  • Stor tillgångstillväxt på 76,8% till 3 050 090 SEK kan tyda på högt kapitalbehov och ökad skuldsättning

Möjligheter

  • Exceptionellt stark omsättningstillväxt på 74,8% visar på god marknadsacceptans och förmåga att ta marknadsandelar
  • Positivt resultat trots expansionsfasen visar att verksamheten är grundläggande lönsam
  • Tillväxt i eget kapital med 27,9% till 367 133 SEK ger en något stärkt kapitalbas

Trendanalys

Omsättningen har ökat kraftigt och mer än fördubblats under perioden, vilket tyder på en snabb tillväxt och expansion av verksamheten. Trots detta har resultatet efter finansnetto sjunkit stadigt och vinstmarginalen har minskat avsevärt, från 4,5 % till 0,8 %, vilket indikerar att lönsamheten inte har hängt med i den snabba tillväxten och att kostnaderna har ökat i högre takt än intäkterna. Eget kapital och tillgångar har ökat, vilket är naturligt i en expansionsfas, men soliditeten har samtidigt försämrats markant från 17 % till 12 %, vilket tyder på att tillväxten till stor del har finansierats med skulder istället för eget kapital. Trenderna pekar på ett företag i stark expansion men med allvarliga utmaningar vad gäller lönsamhet och finansiell stabilitet. Om denna utveckling fortsätter utan korrigerande åtgärder riskerar företaget att hamna i en utsatt finansierad position trots hög omsättning.