6 858 994 SEK
Omsättning
▲ 8,8%
823 710 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 83,5%
49%
Soliditet
Mycket God
12%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 573 051 SEK
Skulder:-2 774 910 SEK
Substansvärde:2 488 141 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2019) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på 83,5% kombinerat med en hög vinstmarginal på 12,0% indikerar en effektiv verksamhetsstyrning och god lönsamhet. Soliditeten på 49,0% är stabil och företaget har successivt stärkt sin kapitalstruktur. Den positiva utvecklingen i omsättning, resultat och eget kapital pekar på ett företag i en stark tillväxtfas med god ekonomisk hälsa.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver åkeriverksamhet med inriktning på skogs- och godstransporter, vilket är en kapitalintensiv verksamhet som kräver betydande investeringar i fordonspark och utrustning. Branschen är konjunkturkänslig och priskänslig, vilket gör den starka resultatutvecklingen extra anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 449 007 SEK till 823 710 SEK, en ökning med 374 703 SEK eller 83,5%, vilket indikerar starkt förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivisering.

Soliditet: Soliditeten på 49,0% är mycket god och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 842 119 SEK till 2 488 141 SEK, en tillväxt på 646 022 SEK eller 35,1%, vilket främst kan tillskrivas det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 334 621 SEK till 6 858 994 SEK, en tillväxt på 8,8% som visar på en stabil kundbas och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida transportvolymer och lönsamhet
  • Kapitalintensiv verksamhet kräver kontinuerliga investeringar i fordonspark underhåll

Möjligheter

  • Stark resultattillväxt på 83,5% ger goda förutsättningar för framtida expansion
  • Hög vinstmarginal på 12,0% indikererar konkurrensfördelar och prissättningskraft
  • Tillgångstillväxt på 5,0% visar på kontinuerliga investeringar i verksamheten

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+8,8%), resultattillväxt (+83,5%), eget kapital tillväxt (+35,1%) och tillgångstillväxt (+5,0%). Den samlade bilden är ett företag i tydlig positiv utveckling med förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning.