21 439 000 SEK
Omsättning
▼ 14,4%
536 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 57,1%
38%
Soliditet
God
2,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 173 945 SEK
Skulder:-3 772 931 SEK
Substansvärde:2 221 014 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med en tydlig försämring i lönsamhet och omsättning, men samtidigt en förbättring i balansräkningen. Omsättningen har minskat med 14,4% till 21,8 miljoner SEK och resultatet har mer än halverats till 536 000 SEK, vilket indikerar en svår period för verksamheten. Trots detta har eget kapital ökat med 23,1% till 2,2 miljoner SEK, vilket kan tyda på att företaget har genomfört kapitaltillskott eller omstrukturerat sin skuldstruktur. Soliditeten på 38% är acceptabel men företaget står inför utmaningar med att vända den negativa trenden i rörelseresultatet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett byggföretag som verkar sedan 2009 med inriktning på nybyggnation, ombyggnation och renoveringar. Med säte i Särna verkar företaget sannolikt i en regional marknad där byggsektorns konjunktursvängningar direkt påverkar verksamheten. Ett etablerat företag i denna bransch bör ha stabila kundrelationer men är samtidigt utsatt för makroekonomiska faktorer som räntor och byggkonjunktur.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har sjunkit från 1 249 000 SEK till 536 000 SEK, en minskning på 713 000 SEK (-57,1%). Den drastiska resultatnedgången i kombination med omsättningsminskningen indikerar tryckta marginaler eller ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 38,0% är stabil och ligger över branschgenomsnittet för byggföretag, vilket ger företaget en god finansiell buffert trots den svaga lönsamheten.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 1 804 062 SEK till 2 221 014 SEK, en ökning med 416 952 SEK (+23,1%). Denna ökning trots lågt resultat kan tyda på kapitaltillskott eller omvärderingar.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat från 25 409 050 SEK till 21 788 590 SEK, en nedgång på 3 620 460 SEK (-14,4%). Denna markanta minskning tyder på färre projekt eller lägre omsättning per projekt under 2024.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 57,1% från 1 249 000 SEK till 536 000 SEK indikerar lönsamhetsproblem
  • Omsättningsminskning på 14,4% eller 3,6 miljoner SEK visar på minskad efterfrågan eller förlorade uppdrag
  • Vinstmarginalen på endast 2,5% klassificeras som låg och ger begränsat utrymme för oförutsedda kostnader
  • Tillgångarna har minskat med 7,7% vilket kan tyda på avveckling av maskinpark eller lager

Möjligheter

  • Soliditeten på 38% ger ett stabilt finansiellt grundläge för att ta sig igenom svackor
  • Ökning av eget kapital med 416 952 SEK stärker balansräkningen och ger bättre förhandlingsposition mot banker och leverantörer
  • Etablerat företag sedan 2009 med erfarenhet av att navigera i byggbranschens konjunktursvängningar

Trendanalys

Företaget visade en stark tillväxtfas under 2021-2023 med stigande omsättning och förbättrad lönsamhet, där vinstmarginalen ökade från 0,3% till 4,9%. År 2024 innebar dock en vändning med en tydlig omsättningsnedgång på 14% jämfört med föregående år, samtidigt som vinstmarginalen halverades till 2,5%. Trots detta har företagets finansiella styrka förbättrats genom en kontinuerlig uppbyggnad av eget kapital och en markant höjd soliditet från 18% till 38% över perioden. Den senaste nedgången i omsättning och resultat kan tyda på en avmattning efter en expansiv period, men den starka balansräkningen ger företaget god motståndskraft. Framtida utmaningar kan inkludera att återuppta tillväxten samt bevara lönsamheten i en potentiellt svagare marknad.