417 293 SEK
Omsättning
▼ 23,4%
43 840 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 15,2%
52,1%
Soliditet
Mycket God
10,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:241 758 SEK
Skulder:-115 887 SEK
Substansvärde:125 871 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en betydande minskning i omsättning och totala tillgångar har företaget lyckats generera ett positivt resultat och stärkt sitt eget kapital. Den höga soliditeten på 52,1% och vinstmarginalen på 10,1% indikerar god lönsamhet och finansiell stabilitet i förhållande till storleken. Företaget verkar ha genomgått en omstrukturering eller avveckling av tillgångar, vilket resulterat i en mindre men mer lönsam verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsulttjänster inom byggledning, kontrollansvar enligt PBL och byggande av hus. Detta är en tjänstebaserad verksamhet där lönsamheten ofta är högre än i traditionellt byggande, vilket stämmer väl med den höga vinstmarginalen på 10,1%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 51 689 SEK till 43 840 SEK, en minskning med 15,2%. Trots lägre omsättning behöll företaget en god lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 52,1% är mycket god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg belåningsgrad och finansiell resilience.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 91 043 SEK till 125 871 SEK, en tillväxt på 38,2%. Denna förbättring beror sannolikt på att vinsten har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 544 652 SEK till 435 095 SEK, en nedgång med 23,4%. Detta kan tyda på färre projekt eller mindre omfattande uppdrag under 2023.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 23,4% från 544 652 SEK till 435 095 SEK indikerar en svagare orderstock eller tappad marknadsandel.
  • Tillgångarna har halverats från 403 735 SEK till 241 758 SEK, vilket kan begränsa företagets kapacitet att ta emot större uppdrag.

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 10,1% visar på effektiv kostnadskontroll och ability att generera bra avkastning även vid lägre omsättning.
  • Stark soliditet på 52,1% ger god finansiell styrka och möjligheter att investera i framtida tillväxt utan extern finansiering.
  • Betydande ökning av eget kapital med 38,2% till 125 871 SEK stärker balansräkningen och skapar ett bättre fundament.