1 319 050 SEK
Omsättning
▼ 49,7%
-496 493 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 143,2%
85,7%
Soliditet
Mycket God
−37,6%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 816 724 SEK
Skulder:-259 089 SEK
Substansvärde:1 557 635 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande försämring under 2023 med kraftigt fallande omsättning och ett stort negativt resultat. Trots den höga soliditeten på 85.7% indikerar de negativa tillväxttalen på samtliga nyckeltal (-49.7% omsättning, -143.2% resultat) en allvarlig nedgångsperiod. Företaget, som är registrerat sedan 2018 och alltså inte är nyetablerat, har gått från en vinst på över en miljon kronor till en förlust på nära en halv miljon på ett år, vilket pekar på strukturella problem eller en kraftig förändring i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom musikbranschen med musikproduktion, låtskrivartjänster och framförande av musikaliska verk. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara volatil med stora variationer i intäkter mellan olja perioder, vilket delvis kan förklara den dramatiska omsättningsminskningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har försämrats dramatiskt från en vinst på 1 149 662 SEK till en förlust på 496 493 SEK, en negativ förändring på 1 646 155 SEK. Denna försämring är mer än proportional mot omsättningsminskningen, vilket tyder på oflexibla kostnadsstrukturer.

Soliditet: Soliditeten på 85.7% är mycket hög och visar att företaget fortfarande är väldigt välkapitaliserat med låga skulder i förhållande till tillgångarna. Detta ger ett visst skydd mot kortsiktiga likviditetsproblem trots den stora förlusten.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 1 774 128 SEK till 1 557 635 SEK, en nedgång med 216 493 SEK. Denna minskning motsvarar nästan exakt årets förlust, vilket bekräftar att förlusten direkt har ätit upp det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 2 622 407 SEK till 1 319 050 SEK, en nedgång med 1 303 357 SEK eller 49.7%. Detta indikerar en betydande förlust av intäktskällor eller avbrutna projekt.

Huvudrisker

  • Kritisk omsättningsminskning på 49.7% visar på förlust av kunder eller avbrutna större projekt.
  • Stor förlust på 496 493 SEK äter snabbt upp det egna kapitalet och är ohållbar på sikt.
  • Kostnadsstrukturen verkar oflexibel eftersom resultatet faller mer än omsättningen.

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 85.7% ger ett starkt kapitalbas och möjlighet att överleva en period med sämre resultat.
  • Befintliga tillgångar på 1 816 724 SEK kan användas för att finansiera en omstrukturering eller satsning på nya verksamhetsområden.
  • Branscherfarenhet sedan 2018 ger värdefull kunskap och nätverk som kan utnyttjas för att vända trenden.

Trendanalys

Alla tillväxtnyckeltal visar på kraftig försämring: omsättning (-49.7%), resultat (-143.2%), eget kapital (-12.2%) och tillgångar (-19.7%). Trenden är entydigt negativ och pekar på att företaget befinner sig i en allvarlig nedgångsfas som kräver omedelbara åtgärder för att vända utvecklingen.