437 000 SEK
Omsättning
▼ 21,8%
42 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 34,4%
30,1%
Soliditet
God
10%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:597 409 SEK
Skulder:-417 854 SEK
Substansvärde:179 555 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med en tydlig försämring i rörelseprestanda samtidigt som balansräkningen stärkts. Omsättningen har minskat kraftigt med 21.8% och resultatet har fallit med 34.4%, vilket indikerar utmaningar i den operativa verksamheten. Trots detta har eget kapital ökat markant med 30.5%, vilket förbättrar företagets finansiella stabilitet. Den stabila vinstmarginalen på 10.0% visar att företaget fortfarande är lönsamt trots minskad omsättning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom bilbranschen med försäljning av bilar, reservdelar och bilverkstadsverksamhet. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv och känslig för konjunktursvängningar. Företaget är etablerat sedan 2004 och har sin verksamhet i Kävlinge kommun, Skåne län.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 64 000 SEK till 42 000 SEK, en minskning med 22 000 SEK eller 34.4%. Trots lägre omsättning behöll företaget en positiv lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 30.1% är acceptabel för branschen och indikerar att företaget har en god balans mellan eget kapital och skulder. Detta ger en viss buffert mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 137 580 SEK till 179 555 SEK, en tillväxt med 41 975 SEK eller 30.5%. Denna förbättring kan bero på att vinsten har kapitaliserats eller att ägarna har injicerat nytt kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 605 270 SEK till 421 006 SEK, en nedgång med 184 264 SEK eller 21.8%. Detta indikerar en betydande försämring av försäljningsvolymen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 184 264 SEK från föregående år
  • Resultatnedgång med 34.4% trots att företaget är etablerat sedan 2004
  • Minskande tillgångar från 637 203 SEK till 597 409 SEK indikerar möjligen nedskärningar eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Stark ökning av eget kapital med 41 975 SEK förbättrar företagets finansiella stabilitet
  • Stabil vinstmarginal på 10.0% visar att verksamheten fortfarande är lönsam
  • Etablerat företag sedan 2004 med erfarenhet och kundbas inom bilbranschen

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig negativ trend med en kraftig nedgång från 2021 till 2022 och en fortsatt låg nivå under de senaste tre åren, vilket indikerar en betydande minskning av företagets försäljning eller omsättningsvolym. Resultatet har varit volatilt med en stor förlust 2022 men har återhämtat sig till blygsamma vinster 2023 och 2024, vilket visar på en återgång till lönsamhet trots lägre omsättning. Eget kapital sjönk dramatiskt 2022 men har därefter visat en stadig förbättring, vilket tillsammans med den återhämtade soliditeten från 9% till över 30% indikerar en framgångsrik konsolidering och styrning av balansräkningen. Den stabila vinstmarginalen på cirka 10% de senaste två åren visar att företaget har anpassat sin verksamhet till en ny, mindre skala med bättre kostnadskontroll. Trenderna pekar på ett företag som har genomgått en omfattande nedskalning och nu verkar stabiliserat på en lägre omsättningsnivå men med förbättrad lönsamhet och finansiell hälsa.