22 682 004 SEK
Omsättning
▲ 17,5%
4 950 675 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 103%
83,2%
Soliditet
Mycket God
21,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
3 900 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-04-14

Substansvärdering

Tillgångar:20 819 409 SEK
Skulder:-3 252 069 SEK
Substansvärde:16 419 315 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med genomgående förbättringar på alla nyckeltal. Den dubblade vinsten på över 100% tillväxt kombinerat med hög soliditet över 80% indikerar ett mycket hälsosamt företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Den kraftiga omsättningstillväxten på 17,5% visar att företaget inte bara ökar lönsamheten utan också expanderar sin marknadsandel.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver handel med belysningsarmatur och har varit verksamt sedan 1990, vilket indikerar ett väl etablerat företag med lång erfarenhet i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 2 438 408 SEK till 4 950 675 SEK, en ökning med 2 512 267 SEK eller 103,0%, vilket indikerar exceptionell lönsamhetsutveckling.

Soliditet: Soliditeten på 83,2% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 12 510 991 SEK till 16 419 315 SEK, en tillväxt på 3 908 324 SEK eller 31,2%, vilket främst beror på det starka resultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 20 172 260 SEK till 23 198 400 SEK, en tillväxt på 3 026 140 SEK eller 17,5%, vilket visar en stark marknadsutveckling.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 103% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Beroende av belysningsbranschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida resultat

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 21,3% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Stark balansräkning med tillgångstillväxt på 25,2% skapar goda förutsättningar för framtida tillväxt
  • Hög soliditet på 83,2% ger excellent kapacitet för framtida investeringar och lån

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+17,5%), resultat (+103,0%), eget kapital (+31,2%) och tillgångar (+25,2%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar ett företag i stark tillväxtfas med excellent operativ effektivitet.