34 798 000 SEK
Omsättning
▲ 1,5%
9 908 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 2,8%
73,8%
Soliditet
Mycket God
26%
Vinstmarginal
Mycket Hög
5 500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-05

Substansvärdering

Tillgångar:25 638 621 SEK
Skulder:-6 160 877 SEK
Substansvärde:16 728 988 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har det gjorts en investering i solceller för att bidra till långsiktig hållbarhet och förnybar energi.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Under året har företaget gjort en investering i solceller för att bidra till långsiktig hållbarhet och förnybar energi.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabil omsättning men oroande förändringar i balansräkningen. Den mycket höga vinstmarginalen på 26,0% och starka soliditet på 73,8% indikerar en lönsam verksamhet med god finansiell styrka. Emellertid är den kraftiga minskningen av tillgångar med 40,4% till 25,6 miljoner SEK samtidigt som eget kapital ökade med 56,1% till 16,7 miljoner SEK en anmärkningsvärd förändring som kan tyda på en större omstrukturering eller avyttring av tillgångar. Resultatet sjönk marginellt med 2,8% till 9,9 miljoner SEK trots ökad omsättning, vilket kan indikera ökade kostnader eller lägre marginaler.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat jordbruksföretag som bedriver odling och försäljning av gurka i Mörarp utanför Helsingborg. Med ett registreringsdatum 2000-01-21 har verksamheten funnits i över 20 år, vilket gör det till en etablerad aktör inom grönsaksodling. Denna typ av verksamhet är typiskt sett kapitalintensiv med behov av investeringar i odlingsutrustning och fastigheter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade med 2,8% från 10 188 000 SEK till 9 908 000 SEK trots högre omsättning, vilket kan tyda på ökade kostnader eller sämre marginaler i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 73,8% är mycket stark och visar att företaget har låg belåningsgrad och god förmåga att klara ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt med 56,1% från 10 713 157 SEK till 16 728 988 SEK, vilket främst kan förklaras av årets vinst på 9,9 miljoner SEK som tillförts eget kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade med 1,5% från 37 310 040 SEK till 38 050 234 SEK, vilket visar en stabil men långsam tillväxt i försäljningen.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av tillgångar med 17,3 miljoner SEK från 42,9 till 25,6 miljoner SEK kan indikera avyttringar som påverkar framtida produktionskapacitet.
  • Resultatet sjönk trots ökad omsättning, vilket kan tyda på ökade kostnader eller tryck på marginaler.
  • Stor förändring i balansräkningen med minskade tillgångar kan skapa osäkerhet kring företagets framtida investeringsförmåga.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 26,0% visar att kärnverksamheten är extremt lönsam.
  • Solcellsinvestering kan leda till lägre energikostnader och förbättrad långsiktig hållbarhet.
  • Stark soliditet på 73,8% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion.