3 764 000 SEK
Omsättning
▼ 9,9%
347 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 13%
38%
Soliditet
God
9,1%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 649 683 SEK
Skulder:-1 012 454 SEK
Substansvärde:557 229 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskning i omsättning och resultat har företaget stärkt sin balansräkning avsevärt genom en betydande ökning av eget kapital och tillgångar. Den höga soliditeten på 38,0% och den stabila vinstmarginalen på 9,1% indikerar ett företag med god finansiell hälsa som klarar av nedgångar i omsättning utan kris. Situationen tyder på ett etablerat företag som genomgår en omställningsfas där fokus kan ha legat på att stärka den finansiella strukturen snarare än omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver frisörutbildning i förhyrda lokaler centralt i Falun. Verksamhetstypen förklarar de relativt låga tillgångarna (lokaler hyrs snarare än ägs) och den stabila vinstmarginalen, vilket är typiskt för utbildningsverksamheter med förutsägbara kostnadsstrukturer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 399 000 SEK till 347 000 SEK, en minskning på 52 000 SEK (-13,0%). Minskningen följer omsättningsnedgången men vinstmarginalen förblev stabil, vilket visar på god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 38,0% är god och betyder att nästan 40% av företagets tillgångar finansieras av eget kapital. Detta ger ett stabilt fundament och låg finansieringsrisk.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 361 249 SEK till 557 229 SEK, en tillväxt på 195 980 SEK (+54,2%). Denna förbättring kan huvudsakligen förklaras av att årets resultat på 347 000 SEK har tillförts kapitalet, vilket indikerar att företaget har valt att reinvestera vinsten snarare att ta ut den.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 4 391 128 SEK till 3 800 987 SEK, en nedgång på 590 141 SEK (-13,4%). Detta kan tyda på färre elever, lägre taxor eller mindre verksamhetsomfattning.

Huvudrisker

  • Omsättningen har minskat med 590 141 SEK på ett år, vilket är en väsentlig nedgång som kan hota lönsamheten på sikt om trenden fortsätter.
  • Resultatet följde omsättningsnedgången och sjönk med 52 000 SEK, vilket visar på sårbarhet i verksamheten.

Möjligheter

  • Den starka tillväxten av eget kapital med 195 980 SEK ger företaget finansiell styrka och möjligheter till investeringar eller att klara av konjunkturnedgångar.
  • En stabil vinstmarginal på 9,1% trots lägre omsättning visar på en effektiv och lönsam verksamhetsmodell.
  • Tillgångarna ökade med 362 484 SEK till 1 649 683 SEK, vilket kan indikera investeringar för framtiden.