1 337 000 SEK
Omsättning
▼ 26,1%
86 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 26,5%
36,8%
Soliditet
God
6,4%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:315 054 SEK
Skulder:-199 260 SEK
Substansvärde:115 794 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

I december 2023fick bolaget en ny ägare.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • I december 2023 fick bolaget en ny ägare, vilket sannolikt förklarar den dramatiska minskningen av eget kapital och kan vara en drivkraft för den pågående omstruktureringen.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en tydlig negativ trend i omsättning och balansräkning men samtidigt en positiv utveckling i lönsamhet. Omsättningen har minskat kraftigt med 26,1% till 1 352 530 SEK, medan resultatet har förbättrats med 26,5% till 86 000 SEK. Detta indikerar en omstrukturering eller kostnadsrationalisering, sannolikt kopplad till ägarbytet. Eget kapital och tillgångar har minskat dramatiskt, vilket pekar på att företaget kan ha genomfört utdelningar eller andra kapitalåtgärder. Soliditeten på 36,8% är acceptabel men lägre än föregående år, vilket ökar beroendet av skulder.

Företagsbeskrivning

Företaget driver en hårsalong i Sävar och säljer både hårvårdstjänster och produkter. Det är ett etablerat företag som startade 2012, vilket innebär att det inte är ett nytt företag utan snarare ett som genomgår förändringar. Typiskt för branschen är att den är serviceintensiv och beroende av lokal kundbas, vilket kan förklara känsligheten för omsättningsfluktuationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 68 000 SEK till 86 000 SEK, en ökning med 18 000 SEK eller 26,5%. Trots lägre omsättning har företaget lyckats öka vinsten, vilket indikerar bättre kostnadskontroll eller högre marginaler på kvarvarande verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 36,8% innebär att 36,8% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket är en acceptabel nivå men lägre än tidigare. Det indikerar ett ökat finansiellt beroende av lån och skulder.

Eget kapital: Eget kapital minskade kraftigt från 276 679 SEK till 115 794 SEK, en nedgång på 160 885 SEK eller 58,1%. Denna minskning är större än årets resultat, vilket tyder på att ägarbytet kan ha medfört utdelning eller andra kapitaltransaktioner.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 808 602 SEK till 1 352 530 SEK, en nedgång på 456 072 SEK eller 26,1%. Detta är en betydande försämring som kan tyda på förlorade kunder, prispress eller minskad efterfrågan.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 26,1% till 1 352 530 SEK indikerar att kundbasen kan krympa eller att konkurrenssituationen har försämrats.
  • Eget kapital har minskat med 58,1% till 115 794 SEK, vilket begränsar företagets buffert och investeringsmöjligheter.
  • Tillgångarna har minskat med 38,7% till 315 054 SEK, vilket kan påverka verksamhetens kapacitet och flexibilitet.

Möjligheter

  • Resultatet ökade med 26,5% till 86 000 SEK trots lägre omsättning, vilket visar på förbättrad effektivitet och lönsamhet.
  • Vinstmarginalen på 6,4% klassificeras som stabil, vilket indikerar att företaget kan vara lönsamt även vid en lägre omsättningsnivå.
  • Ägarbytet kan medföra ny energi och strategier för att vända den negativa trenden i omsättning och tillväxt.