54 964 000 SEK
Omsättning
▲ 7,6%
4 062 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 40,3%
33%
Soliditet
God
6,6%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:94 520 216 SEK
Skulder:-60 049 103 SEK
Substansvärde:17 806 404 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och tillgångar, men ett kraftigt sjunkande resultat. Den ökade omsättningen på 7,6% till 61,7 miljoner SEK indikerar en expanderad verksamhet, medan resultatet fallit med 40,3% till 4,1 miljoner SEK tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler. Den betydande tillgångstillväxten på 19,7% till 94,5 miljoner SEK pekar på stora investeringar, vilket kan förklara det pressade resultatet. Soliditeten på 33% är acceptabel men bör övervakas med tanke på den snabba tillgångsexpansionen. Företaget verkar vara i en expansionsfas som temporärt påverkar lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett jordbruksföretag med inriktning på mjölkproduktion, registrerat 2006, vilket gör det till ett etablerat företag i branschen. Verksamheten är anmälningspliktig enligt miljöbalken för fler än 400 djurenheter, vilket indikerar en betydande storlek. Den typiska verksamheten är kapitalintensiv med stora investeringar i lantbruksfastigheter, maskiner och djur.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 6 808 000 SEK till 4 062 000 SEK, en minskning på 2 746 000 SEK eller 40,3%. Denna dramatiska resultatförsämring kan bero på stigande driftskostnader, investeringskostnader eller ogynnsamma priser på mjölk.

Soliditet: Soliditeten på 33,0% är inom acceptabla nivåer för ett jordbruksföretag, men den relativt låga siffran i förhållande till den stora tillgångsbasen indikerar ett betydande skuldbelopp. Detta kräver noggrann övervakning särskilt med den snabba tillväxten i tillgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 16 215 144 SEK till 17 806 404 SEK, en tillväxt på 9,8% eller 1 591 260 SEK. Denna ökning beror främst på årets vinst på 4 062 000 SEK, vilket kompenserar för eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 59 234 424 SEK till 61 749 119 SEK, en positiv tillväxt på 7,6%. Detta visar att företaget lyckats öka sin försäljning trots utmanande förhållanden i jordbrukssektorn.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatförsämring på 40,3% eller 2 746 000 SEK indikerar lönsamhetsproblem
  • Stor tillgångstillväxt på 19,7% till 94 520 216 SEK kan tyda på högt skuldtagande som pressar soliditeten
  • Branschens känslighet för råvarupriser och klimatförhållanden utgör ytterligare risker

Möjligheter

  • Stadig omsättningstillväxt på 7,6% visar att företaget expanderar sin kundbas eller produktionsvolym
  • Eget kapital ökade med 9,8% till 17 806 404 SEK, vilket stärker företagets finansiella grund
  • Stora tillgångar på 94 520 216 SEK ger god säkerhet för framtida investeringar och utveckling