2 009 831 SEK
Omsättning
▲ 503,1%
176 447 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 38,8%
21,8%
Soliditet
God
8,8%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 804 078 SEK
Skulder:-1 393 224 SEK
Substansvärde:325 196 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Räkenskapsåret är bolagets första fullskaliga verksamhetsår vilket förklarar den ökade nettoomsättningen jämfört med föregående år. Under räkenskapsåret har bolaget bytt företagsnamn.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Räkenskapsåret representerar bolagets första fullskaliga verksamhetsår vilket förklarar den dramatiska omsättningsökningen jämfört med föregående år.
  • Bolaget har bytt företagsnamn under räkenskapsåret, vilket kan indikera en ompositionering eller förnyelse av verksamheten.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en extremt stark omsättningstillväxt på över 500% från ett relativt lågt utgångsläge, vilket indikerar en framgångsrik etablering på marknaden. Trots den kraftiga omsättningsökningen har resultatet sjunkit med nästan 39%, vilket tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna. Den betydande tillgångstillväxten på över 340% visar att företaget har investerat i sin verksamhet, men soliditeten på 21,8% är relativt låg och indikerar ett beroende av skuldfinansiering. Överlag befinner sig företaget i en expansiv fas med stark tillväxt men samtidigt lönsamhetsutmaningar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver snickeri- och byggverksamhet med säte i Jönköping och registrerades 2021. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande investeringar i verktyg, maskiner och material, vilket förklarar den höga tillgångstillväxten. Byggbranschen är konjunkturkänslig och präglas av projektbaserad verksamhet med varierande lönsamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 288 364 SEK till 176 447 SEK trots den kraftiga omsättningsökningen. Detta indikerar att kostnaderna (material, personal, drift) har ökat i högre takt än intäkterna, vilket påverkar lönsamheten negativt.

Soliditet: Soliditeten på 21,8% är relativt låg för en byggverksamhet och indikerar att företaget är beroende av skuldfinansiering. Detta medför en högre finansiell risk, särskilt i en bransch med konjunktursvängningar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 185 950 SEK till 325 196 SEK, en tillväxt på 74,9%. Denna förbättring kommer främst från årets resultat på 176 447 SEK, vilket har stärkt företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 333 249 SEK till 2 009 831 SEK, en ökning på 503,1%. Detta visar att företaget har lyckats etablera sig på marknaden och säkra betydande order.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 38,8% trots stor omsättningsökning visar på lönsamhetsproblem.
  • Låg soliditet på 21,8% ökar företagets sårbarhet vid ekonomiska nedgångar.
  • Hög tillgångstillväxt på 342,2% kan indikera stora investeringar som ännu inte ger tillräcklig avkastning.

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 503,1% visar på stark marknadsposition och framgångsrik etablering.
  • Eget kapital ökade med 74,9% vilket stärker företagets finansiella grund.
  • Första fullskaliga verksamhetsåret med 2 miljoner SEK i omsättning visar på god potential för framtida tillväxt.

Trendanalys

Företaget visar starka tillväxttrender inom omsättning (+503,1%), eget kapital (+74,9%) och tillgångar (+342,2%), men en negativ trend i resultatutveckling (-38,8%). Den övergripande trenden pekar på en expansiv fas med fokus på tillväxt snarare än lönsamhet, vilket är typiskt för företag i etableringsskede.