1 624 000 SEK
Omsättning
▼ 38%
380 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 18 900%
19%
Soliditet
Stabil
23,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 461 778 SEK
Skulder:-1 183 984 SEK
Substansvärde:277 794 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning men samtidigt en dramatisk resultatförbättring. Den höga vinstmarginalen på 23,4% tyder på att företaget har genomfört omfattande effektiviseringar eller fokuserat på mer lönsamma uppdrag. Soliditeten på 19% är dock relativt låg och indikerar en sårbar finansiell struktur trots förbättringen av eget kapital.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver service, reparation och montage av storköksutrustning och är ett dotterbolag till Hallgrim Invest AB. Verksamheten är typiskt projektbaserad med varierande omsättning beroende på större installationer och underhållsavtal.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 2 000 SEK till 380 000 SEK, en ökning med 18900.0%. Denna extremt höga vinstmarginal på 23.4% visar att företaget har blivit betydligt mer effektivt trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 19.0% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta begränsar företagets möjligheter att investera och ta lån till framtida expansion.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 188 028 SEK till 277 794 SEK, en tillväxt på 47.7%, vilket främst beror på det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 2 618 136 SEK till 1 624 406 SEK, en nedgång på 38.0%. Detta kan tyda på färre större projekt eller förlorade kunder under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 38.0% från 2 618 136 SEK till 1 624 406 SEK indikerar potentiell kundförlust eller minskad efterfrågan
  • Låg soliditet på 19.0% begränsar företagets finansiella handlingsutrymme och ökar sårbarheten för ekonomiska nedgångar
  • Tillgångarna minskade med 16.7% till 1 461 778 SEK, vilket kan påverka operativ kapacitet

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultatförbättring med 380 000 SEK vinst visar på effektiv kostnadskontroll och potentiell lönsamhetsfokus
  • Eget kapital ökade med 47.7% till 277 794 SEK, vilket stärker den finansiella basen
  • Mycket hög vinstmarginal på 23.4% indikerar att företaget kan vara mycket lönsamt vid högre omsättningsnivåer

Trendanalys

Omsättningen visar en volatil utveckling med en kraftig topp 2023 följd av en återgång 2024, vilket tyder på osäker efterfrågan eller projektbaserad verksamhet. Resultatet har förbättrats markant från förlustnivåer till en mycket stark vinstmarginal 2024, vilket indikerar framgångsrika effektiviseringar eller ett lönsammare produktutbud. Eget kapital och soliditet sjönk initialt men visar en återhämtning 2024, trots en betydande tillgångsminskning samma år. Den övergripande trenden pekar mot en stabilisering där företaget efter en svag period nu verkar ha återfått lönsamheten och stärkt sin kapitalstruktur, men med en omsättning som fortfarande är volatil.