16 625 000 SEK
Omsättning
▲ 3%
1 170 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 18%
68,8%
Soliditet
Mycket God
7%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 608 524 SEK
Skulder:-1 609 804 SEK
Substansvärde:3 329 832 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Väsentliga händelser under och efter räkenskapsåret Bolagets resultatFunäsfjällens Spår och Leder AB visar ett resultat om 724 150 (857 851). Det är framför allt längdprodukten som haft en positiv utveckling, men även skoter har under vintersäsongen gått bra. Cykel har från en låg nivå utvecklats positivt. Omsättningsminskningen beror på att projektet ”Hållbar platsutveckling” är avslutat 16 682 130 (17 562 545). Framtida utvecklingLängdSäsongen 2023/2024 kommer vi att fortsätta arbetet med effektivisering av preparering. Två entreprenörer preparerar den största delen av området, till kommande vinter kommer vi själva sköta preparering i området Tännäs med en hyrd pistmaskin och delvis inhyrd personal. Under säsongen öppnas ett nytt fjällspår och automatisk spåruppdatering av längdspåren införs.SkoterSamarbetet med Väsek, Lofsdalsspår och Storsjö/Ljungdalen fortsätter. Det ger våra gäster attraktiva erbjudanden att åka över större geografiska områden. Till kommande säsong har vi en ny huvudentreprenör på skoter och automatisk spåruppdatering av skoterlederna införs. CykelTillsammans med liftanläggningarna utvecklas erbjudandet på cykel. Vi fortsätter arbetet med att öka betalningsviljan.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Projektet 'Hållbar platsutveckling' har avslutats, vilket påverkat omsättningen negativt
  • Längdprodukten har haft positiv utveckling med högt intresse och efterfrågan
  • Skoterverksamheten håller en stabil nivå
  • Cykelprodukten utvecklas från låg nivå genom samarbete med alpina anläggningar
  • Införande av automatisk spåruppdatering för både längdspår och skoterleder planeras
  • Ny huvudentreprenör på skoter till kommande säsong
  • Företaget kommer själva sköta preparering i Tännäsområdet med hyrd utrustning

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark balansräkning men svagare lönsamhetsutveckling. Soliditeten är mycket stark på 68,8% och eget kapital ökade med 27,8%, vilket indikerar ett finansiellt stabilt företag. Dock sjönk resultatet med 18,0% trots att omsättningen bara minskade marginellt med 3,0%, vilket tyder på tryckta marginaler. Företaget genomgår en omställning med avslutat projekt och investeringar i ny infrastruktur, vilket kan förklara den temporära resultatnedgången.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver drift, skötsel och utveckling av spår och leder i Funäsfjällen, inklusive skoterleder, längdspår och cykelleder. Verksamheten omfattar även försäljning av Fjällpass och kommunikation till intressenter och gäster. Företaget är etablerat sedan 2000 och verkar i en nischad turismbransch med säsongsbetonad verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 427 000 SEK till 1 170 000 SEK, en nedgång på 257 000 SEK (-18,0%). Den större resultatnedgången jämfört med omsättningsminskningen indikerar tryckta marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 68,8% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt. Detta indikerar låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 605 682 SEK till 3 329 832 SEK, en ökning med 724 150 SEK (+27,8%). Denna förbättring kommer främst från årets vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 17 562 545 SEK till 16 682 130 SEK, en nedgång på 880 415 SEK (-5,0%). Denna minskning beror främst på att projektet 'Hållbar platsutveckling' har avslutats.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 18,0% trots endast marginell omsättningsminskning, vilket indikerar tryckta marginaler
  • Avslutat projekt 'Hållbar platsutveckling' har negativ effekt på omsättning
  • Säsongsbetonad verksamhet med beroende av vinterförhållanden och turisttillströmning
  • Operativa förändringar med egen preparering kan innebära ökade kostnader och risker

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 68,8% ger finansiell styrka för investeringar
  • Automatisk spåruppdatering kan öka effektivitet och gästnöjdhet
  • Samarbete med liftanläggningar och andra aktörer skalar geografiskt utbud
  • Nytt fjällspår och förbättrad cykelprodukt skapar nya intäktsmöjligheter
  • Stark tillväxt i eget kapital med 27,8% stärker balansräkningen

Trendanalys

Företaget visar positiva trender i balansräkningen med stark tillväxt i eget kapital (+27,8%) och tillgångar (+25,7%), men negativa trender i resultaträkningen med resultatnedgång (-18,0%) och lätt omsättningsminskning (-5,0%). Den mycket höga soliditeten och ökade eget kapital pekar på finansiell stabilitet, medan resultatutvecklingen indikerar utmaningar i lönsamheten under omställningsfasen.