2 769 000 SEK
Omsättning
▲ 18%
1 917 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 9,1%
79%
Soliditet
Mycket God
69,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:16 143 866 SEK
Skulder:-2 534 085 SEK
Substansvärde:12 682 855 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell prestation med hög lönsamhet och soliditet. Alla nyckeltal utvecklas positivt med betydande tillväxt inom omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 69,2% indikerar en mycket effektiv verksamhetsmodell. Företaget har en stabil kapitalbas och genererar avsevärt högre resultat än omsättningstillväxten, vilket tyder på god kostnadskontroll eller en förändrad verksamhetsmix.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel med datorer, tillbehör, dataprogram samt datautbildning och är etablerat sedan 1999. Denna verksamhetsprofil kan förklara den höga vinstmarginalen genom kombinationen av produktförsäljning och tjänsteerbjudanden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 1 757 000 SEK till 1 917 000 SEK, en tillväxt på 9,1% som bekräftar lönsamhetsutvecklingen.

Soliditet: Soliditeten på 79,0% är exceptionellt hög och indikerar mycket låg belåningsgrad samt stor finansiell styrka.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 11 017 056 SEK till 12 682 855 SEK, en tillväxt på 15,1% som främst drivs av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 345 576 SEK till 2 769 027 SEK, en tillväxt på 18,0% som visar stark marknadsutveckling.

Huvudrisker

  • Resultattillväxten på 9,1% ligger under omsättningstillväxten på 18,0%, vilket kan indikera minskade marginaler
  • Företagets verksamhet kan vara konjunkturkänslig vid nedgång i IT-sektorn
  • Den höga soliditeten kan indikera för låg investeringsnivå för framtida tillväxt

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 18,0% visar god marknadsposition
  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 69,2% ger utrymme för framtida investeringar
  • Tillgångstillväxt på 13,0% indikerar kapacitetsutbyggnad för fortsatt expansion

Trendanalys

Alla huvudnyckeltal visar stark positiv utveckling med förbättringar inom omsättning (+18,0%), resultat (+9,1%), eget kapital (+15,1%) och tillgångar (+13,0%). Företaget befinner sig i en tydlig tillväxtfas med bibehållen hög lönsamhet.