7 504 527 SEK
Omsättning
▲ 23,4%
111 896 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 4 669,1%
44,6%
Soliditet
Mycket God
1,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 257 727 SEK
Skulder:-1 249 819 SEK
Substansvärde:1 007 908 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning och en dramatisk förbättring av resultatet från förlust till vinst. Den minskande tillgångsmängden samtidigt som eget kapital ökar tyder på en effektivisering av balansräkningen. Soliditeten på 44,6% är god och ger företaget finansiell stabilitet. Den låga vinstmarginalen på 1,5% indikerar dock att lönsamheten är ansträngd trots hög omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett byggföretag baserat i Växjö som har varit verksamt sedan 2012. Byggbranschen är typiskt kapitalintensiv med varierande projektstorlekar och kräver god soliditet för att hantera kreditgivning och materialinvesteringar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -2 449 SEK till en vinst på 111 896 SEK, vilket visar på förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll trots den låga vinstmarginalen.

Soliditet: Soliditeten på 44,6% är god och visar att nästan hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger företaget god kreditvärdighet och finansiell resilens.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 903 297 SEK till 1 007 908 SEK, en tillväxt på 11,6% som främst drivs av årets vinst och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 178 792 SEK till 7 543 483 SEK, en tillväxt på 23,4% som visar på stark försäljningsutveckling och framgångsrik verksamhetsexpansion.

Huvudrisker

  • Den extremt låga vinstmarginalen på 1,5% gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller prispress.
  • Tillgångarna minskade med 14,5% från 2 641 562 SEK till 2 257 727 SEK, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller minskade investeringar.
  • Företagets lönsamhet är ansträngd trots hög omsättningstillväxt, vilket skapar utmaningar för långsiktig hållbarhet.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 23,4% till 7 543 483 SEK visar på stark marknadsposition och framgångsrik affärsutveckling.
  • Resultatet förbättrades med över 4669% till 111 896 SEK, vilket indikerar god potential för fortsatt lönsamhetsutveckling.
  • Den höga soliditeten på 44,6% ger goda förutsättningar för att säkra finansiering och investera i framtida tillväxt.