2 432 000 SEK
Omsättning
▲ 58,3%
-9 036 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 193,2%
38,8%
Soliditet
God
−370,6%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:8 617 444 SEK
Skulder:-5 269 887 SEK
Substansvärde:3 347 557 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har bolaget framgångsrikt drivit anläggningen i Helsingborg och med hjälp av denna har nya kundkontakter knutits. Bolaget vann en offentlig upphandling i Uddevalla, förnyade sponsorskap med nyckelsponsorer och har skrivit tre nya avsiktsförklaringar med Borås, Trollhättan och Skövde inför upphandlingar 2024. I mars 2023 genomfördes en nyemission om ca 11 mkr. Därför har nettoomsättningen ökat mer än 30%.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har framgångsrikt drivit anläggningen i Helsingborg och etablerat nya kundkontakter.
  • Bolaget vann en offentlig upphandling i Uddevalla.
  • Sponsorskap med nyckelsponsorer förnyades.
  • Tre nya avsiktsförklaringar har skrivits med Borås, Trollhättan och Skövde inför upphandlingar 2024.
  • I mars 2023 genomfördes en nyemission om cirka 11 miljoner SEK.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med stark tillväxt i omsättning och expansion men samtidigt fördjupade förluster. Omsättningen ökade med 58,3% till 2,4 miljoner SEK, vilket indikerar framgångsrik marknadspenetration och efterfrågan på deras verksamhet. Den dramatiska resultatförsämringen på -193,2% till en förlust på 9,0 miljoner SEK pekar dock på att kostnaderna för expansionen och verksamhetsutgifterna vida överstiger intäkterna. Den kraftiga ökningen av eget kapital med 141,7% till 3,3 miljoner SEK, troligen från nyemissionen, ger ett viktigt kapitaltillskott som finansierar tillväxten men som också förbrukas i hög takt. Företaget befinner sig i en expansiv fas med betydande investeringar, vilket är typiskt för snabbväxande företag i etableringsskede, men lönsamheten är den stora utmaningen.

Företagsbeskrivning

Företaget driver träningslokaler för e-sport och skapar fysiska mötesplatser för digitala sammanhang. Denna verksamhetsmodell kräver betydande investeringar i lokaler, teknik och infrastruktur, vilket förklarar de höga kostnaderna och initiala förlusterna trots en växande omsättning. Företaget etablerades 2020 och har sitt säte i Stockholm.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades avsevärt från en förlust på -3 082 000 SEK till en förlust på -9 036 000 SEK. Denna försämring med -5 954 000 SEK eller -193,2% signalerar att kostnaderna för verksamheten, sannolikt relaterade till expansion och investeringar, växer mycket snabbare än intäkterna.

Soliditet: En soliditet på 38,8% anses generellt vara acceptabel och indikerar att 38,8% av tillgångarna finansieras av eget kapital. Detta är en förbättring jämfört med föregående år (där soliditeten var ca 29,2%) och visar på en något starkare kapitalstruktur, främst tack vare nyemissionen.

Eget kapital: Eget kapital förbättrades markant från 1 384 850 SEK till 3 347 557 SEK, en ökning med 1 962 707 SEK eller 141,7%. Denna kraftiga ökning är sannolikt en direkt följd av den genomförda nyemissionen om cirka 11 miljoner SEK, vilket kompenserar för den stora verksamhetsförlusten och stärker balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 577 301 SEK till 2 438 286 SEK, en tillväxt på 861 985 SEK eller 58,3%. Denna starka ökning bekräftas av bolagets egen rapportering om att nettoomsättningen ökat mer än 30%, vilket indikerar framgångsrik verksamhetsexpansion och ökad kundbas.

Huvudrisker

  • Den extrema förlusten på -9 036 000 SEK och en vinstmarginal på -370,6% visar en ohållbar lönsamhet där kostnaderna är nästan fyra gånger högre än omsättningen.
  • Företagets snabba expansion och höga förbrukning av kapital från nyemissionen medför en risk för att ytterligare finansiering kan behövas om lönsamheten inte nås.
  • Tillväxten i tillgångar på 81,5% till 8 617 444 SEK tyder på stora investeringar, vilka måste börja generera avkastning för att motivera sig.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 58,3% visar på en tydlig marknadsacceptans och efterfrågan på företagets erbjudande.
  • Framgången i offentliga upphandlingar (Uddevalla) och avsiktsförklaringar (Borås, Trollhättan, Skövde) pekar på en stark pipeline för framtida expansion och intäktsgenerering.
  • Nyemissionen om 11 miljoner SEK har gett företaget ett betydande kapitaltillskott på 3 347 557 SEK i eget kapital för att finansiera tillväxten under en period.

Trendanalys

Trenderna är starkt divergerande: mycket positiv tillväxt inom omsättning (+58,3%), eget kapital (+141,7%) och tillgångar (+81,5%) står mot en mycket negativ trend inom resultat (-193,2%). Detta mönster är typiskt för ett företag i en aggressiv expansionsfas, där framtida framgång helt hänger på att vända den negativa resultattrenden till positiv genom att skala upp intäkter snabbare än kostnader.