2 750 000 SEK
Omsättning
▲ 9,2%
401 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 27,5%
31%
Soliditet
God
14,6%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:3 109 063 SEK
Skulder:-2 111 388 SEK
Substansvärde:897 675 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande nedåtgående trender i både omsättning och resultat. Den höga vinstmarginalen på 14,6% indikerar effektiv kostnadskontroll och potentiellt specialiserade tjänster, men den kraftiga resultatminskningen med 27,5% tillsammans med minskad omsättning tyder på utmaningar i försäljning eller marknadsförhållanden. Soliditeten på 31% är acceptabel men bör övervakas i ljuset av de negativa trenderna.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadverksamhet inom bygg och anläggning samt försäljning av foder och tillbehör för husdjur och häst kombinerat med uppdragsverksamhet inom djurvård. Den dubbla verksamhetsprofilen kan ge diversifieringsfördelar men också kräva specialiserad kompetens inom två skilda områden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 553 000 SEK till 401 000 SEK, en minskning med 152 000 SEK (-27,5%). Trots lägre omsättning behöll företaget en anmärkningsvärt hög vinstmarginal, vilket tyder på god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 31,0% indikerar att företaget finansieras till nearly en tredjedel med eget kapital, vilket är en acceptabel nivå för många företag men bör övervakas om trenderna fortsätter negativa.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 859 715 SEK till 897 675 SEK, en förbättring med 37 960 SEK (+4,4%). Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 224 401 SEK till 2 750 198 SEK, en nedgång med 474 203 SEK (-14,7%). Detta indikerar utmaningar i försäljning eller att företaget har minskat sin verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning med 474 203 SEK kan indikera förlorade kunder eller svagare marknadsförhållanden
  • Resultatet sjönk med 27,5% trots hög vinstmarginal, vilket väcker frågor om framtida lönsamhet
  • Tillgångarna minskade med 193 255 SEK (-5,8%), vilket kan påverka företagets operativa kapacitet

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 14,6% visar på effektiv verksamhetsstyrning och potentiellt unika kompetenser
  • Eget kapital ökade med 37 960 SEK till 897 675 SEK, vilket stärker balansräkningen
  • Den diversifierade verksamheten (entreprenad och djurvård) kan ge stabilitet vid konjunktursvängningar