23 489 000 SEK
Omsättning
▲ 17,4%
1 864 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 127,6%
36,6%
Soliditet
God
7,9%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:16 301 328 SEK
Skulder:-9 773 305 SEK
Substansvärde:3 778 023 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med imponerande tillväxt både i omsättning och resultat. Den mer än fördubblade vinsten på 1 864 000 SEK kombinerat med en soliditetsnivå på 36,6% indikerar ett välskött företag i en stark expansionsfas. Alla nyckeltal rör sig i positiv riktning, vilket pekar på en stabil och hållbar tillväxt utan uppenbara varningssignaler.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver vägtransporter, entreprenadarbeten samt försäljning av grus och sand med säte i Askersund. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med behov av maskinpark och fordon, vilket förklarar de relativt höga tillgångarna på 16,3 miljoner SEK. Den starka resultatutvecklingen kan tyda på effektiv kapitalanvändning i en bransch med konjunkturkänslighet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 819 000 SEK till 1 864 000 SEK, en ökning på 127,6% som indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 36,6% är god och ligger över branschgenomsnittet för transport- och entreprenadföretag, vilket ger företaget god kreditvärdighet och finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 291 021 SEK till 3 778 023 SEK, en tillväxt på 14,8% som främst drivs av årets starka vinstutveckling.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 20 010 680 SEK till 23 489 212 SEK, en tillväxt på 17,4% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling i branschen.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet inom entreprenad och transport är konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar i byggsektorn
  • Tillgångstillväxten på 10,6% kan indikera ökade investeringar som kräver avkastning för att bibehålla lönsamheten
  • Den snabba tillväxten ställer krav på kontrollerad expansion för att undvika överinvesteringar

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på 127,6% visar på potential för fortsatt lönsam expansion
  • Stark omsättningstillväxt på 17,4% indikerar god marknadsposition och konkurrenskraft
  • God soliditet på 36,6% ger utrymme för framtida investeringar och finansiering av fortsatt tillväxt

Trendanalys

Alla trender visar tydlig förbättring: omsättning (+17,4%), resultat (+127,6%), eget kapital (+14,8%) och tillgångar (+10,6%). Denna konsekvent positiva utveckling över alla nyckeltal indikerar en mycket stabil och välbalanserad tillväxt utan uppenbara svagheter i den aktuella perioden.