2 457 000 SEK
Omsättning
▼ 19%
554 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 211,2%
65%
Soliditet
Mycket God
19,9%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-29

Substansvärdering

Tillgångar:2 785 385 SEK
Skulder:-833 500 SEK
Substansvärde:1 200 085 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex finansiell bild med tydliga motsättningar mellan olika nyckeltal. Trots en betydande minskning i omsättning med 19.0% har resultatet mer än fördubblats (+211.2%), vilket indikerar en kraftig effektivisering eller omstrukturering av verksamheten. Den höga soliditeten på 65.0% och den starka vinstmarginalen på 19.9% pekar på ett finansiellt stabilt företag som lyckats öka lönsamheten avsevärt trots lägre omsättning. Minskningen av totala tillgångar med 25.4% kan tyda på avyttringar eller nedskrivningar som bidragit till den förbättrade lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver växtodling och är etablerat sedan 2011 med säte i Motala. Som växtodlingsföretag är verksamheten sannolikt beroende av säsongsbetonade faktorer och marknadsförhållanden för jordbruksprodukter. Den höga vinstmarginalen är anmärkningsvärd för en bransch som vanligtvis har smala marginaler.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 178 000 SEK till 554 000 SEK, en ökning med 376 000 SEK. Denna förbättring trots lägre omsättning indikerar stark kostnadskontroll eller avyttringar av lönsamma tillgångar.

Soliditet: Soliditeten på 65.0% är mycket stark och visar att företaget har låg belåningsgrad och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar. Detta är en exceptionellt bra soliditet för de flesta branscher.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 026 029 SEK till 1 200 085 SEK, en tillväxt på 174 056 SEK (+17.0%). Denna ökning beror främst på årets goda resultat som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 032 971 SEK till 2 786 960 SEK, en nedgång med 246 011 SEK (-8.1%). Denna minskning kan tyda på mindre produktion, försäljning eller prispress på marknaden.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig omsättningsminskning på -19.0% kan vara problematisk på lång sikt trots god lönsamhet
  • Kraftig minskning av tillgångar med 25.4% (från 3 736 225 SEK till 2 785 385 SEK) kan påverka produktionskapaciteten framöver
  • Branschens säsongsberoende och beroende av väderförhållanden skapar osäkerhet i planeringen

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 19.9% ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Stark soliditet på 65.0% ger finansiell styrka att expandera eller investera i ny teknik
  • Resultatförbättring med +211.2% visar på effektiviseringspotential som kan utnyttjas ytterligare

Trendanalys

Trenderna visar en tydlig omställning mot högre lönsamhet men lägre skala. Omsättning och tillgångar minskar kraftigt (-19.0% respektive -25.4%) medan resultat och eget kapital förbättras markant (+211.2% respektive +17.0%). Detta mönster kan tyda på en strategisk omorientering mot mer lönsam verksamhet eller avyttringar av mindre lönsamma delar.