3 756 925 SEK
Omsättning
▲ 28,5%
263 074 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 0,3%
39,5%
Soliditet
God
7%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 786 458 SEK
Skulder:-1 005 059 SEK
Substansvärde:411 399 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämring i balansräkningen. Omsättningen ökade med 28,5% till 3,8 miljoner SEK, vilket indikerar god marknadsframgång, medan resultatet endast ökade marginellt med 0,3% till 263 tusen SEK. Det egna kapitalet minskade med 10,1% trots positivt resultat, vilket tyder på att vinsten antingen har utdelats eller använts för att täcka förluster i tidigare perioder. Soliditeten på 39,5% är acceptabel men inte stark, och den minskande tillgångsbasen på -0,1% visar på begränsade investeringar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggverksamhet samt tillverkning och försäljning av träförpackningar. Denna kombination av verksamheter är kapitalintensiv och kräver stabil finansiering. Byggbranschen är konjunkturkänslig, medan träförpackningar kan ha mer stabil efterfrågan. Företaget är etablerat sedan 2015 och är således inte ett nystartat företag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade marginellt från 262 312 SEK till 263 074 SEK, en ökning med endast 762 SEK eller 0,3%. Den stora omsättningsökningen har alltså inte gett motsvarande resultatförbättring, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 39,5% innebär att 39,5% av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå för många företag, men den är inte särskilt stark och bör övervakas, särskilt med tanke på den negativa trenden i eget kapital.

Eget kapital: Det egna kapitalet minskade från 457 711 SEK till 411 399 SEK, en minskning med 46 312 SEK trots ett positivt resultat på 263 074 SEK. Detta innebär att cirka 309 386 SEK har antingen utdelats till ägarna eller använts för att täcka tidigare förluster.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 924 635 SEK till 3 756 925 SEK, en ökning med 832 290 SEK eller 28,5%. Detta är en mycket positiv utveckling som visar på framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Kraftigt minskat eget kapital med 46 312 SEK trots positivt resultat, vilket pekar på potentiella utdelningar eller tidigare förluster som påverkar stabiliteten.
  • Mycket låg resultattillväxt på endast 0,3% trots stor omsättningsökning, vilket indikerar stigande kostnader eller försämrade marginaler.
  • Minskande tillgångar på 1 202 SEK kan tyda på begränsade investeringar i framtiden, vilket är riskabelt i en kapitalintensiv bransch.

Möjligheter

  • Mycket stark omsättningstillväxt på 28,5% eller 832 290 SEK visar på god marknadsposition och försäljningsframgång.
  • Positivt resultat på 263 074 SEK trots utmanande omständigheter visar på operativ lönsamhet.
  • Acceptabel soliditet på 39,5% ger en bas för framtida finansiering om trenden kan vändas.