866 825 SEK
Omsättning
▲ 68,3%
194 045 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 18,9%
71,4%
Soliditet
Mycket God
22,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:515 792 SEK
Skulder:-147 603 SEK
Substansvärde:368 189 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxt i omsättning och balansräkning men med en oroande nedgång i lönsamhet. Den höga soliditeten på 71,4% är en mycket stark styrka som ger god finansiell stabilitet. Den kraftiga omsättningstillväxten på 68,3% indikerar ett framgångsrikt försäljningsarbete och marknadspenetration. Den samtidiga resultatnedgången på 18,9% tyder dock på att kostnaderna har växt snabbare än intäkterna, vilket är en utmaning som behöver adresseras för att säkerställa långsiktig lönsamhet trots den expansiva fasen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom rörmontering, svetsning och VVS-arbete, en bransch som är investerings- och konjunkturkänslig. Denna typ av verksamhet kräver ofta betydande verktyg, fordon och specialutrustning, vilket kan förklara den kraftiga tillgångstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 239 321 SEK till 194 045 SEK, en minskning på 45 276 SEK eller 18,9%. Denna nedgång i vinst, trots en betydande ökning av omsättningen, indikerar press på marginalerna, sannolikt på grund av högre kostnader för material, personal eller investeringar.

Soliditet: En soliditet på 71,4% är exceptionellt hög och betyder att över två tredjedelar av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger en mycket låg belåningsgrad och en robust finansiell struktur som klara motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 214 686 SEK till 368 189 SEK, en tillväxt på 153 503 SEK eller 71,5%. Denna förbättring drivs främst av att årets resultat (194 045 SEK) har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 515 110 SEK till 866 825 SEK, en tillväxt på 351 715 SEK eller 68,3%. Detta visar på en mycket framgångsrik expansion av verksamheten och en stark marknadsposition.

Huvudrisker

  • Kostnadskontrollen är en betydande risk då resultatet sjönk med 45 276 SEK trots en omsättningsökning på 351 715 SEK, vilket pekar på att rörliga kostnader har skenat iväg.
  • Företagets snabba tillväxt (omsättning +68,3%, tillgångar +78,7%) innebär en operativ risk kopplad till att hantera en större och mer komplex verksamhet utan att tappa effektivitet.

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 71,4% ger ett utmärkt läge att finansiera framtida investeringar eller utnyttja affärsmöjligheter utan att behöva ta på sig onödiga skulder.
  • Den starka omsättningstillväxten på 68,3% visar på en efterfrågan på företagets tjänster och en god förmåga att skaffa nya kunder, vilket är en god grund för framtida lönsamhet om kostnaderna kan hanteras.