672 407 SEK
Omsättning
▼ 47,5%
59 608 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 83,2%
62,6%
Soliditet
Mycket God
8,9%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 076 922 SEK
Skulder:-380 732 SEK
Substansvärde:590 768 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Har under året anskaffat mark i Marhult

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har under året anskaffat mark i Marhult, vilket kan indikera en strategisk omorientering eller framtida investeringsplaner trots den generella nedskalningen av verksamheten.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar tecken på en betydande omstrukturering eller nedskalning av verksamheten under 2024. Den kraftiga minskningen i omsättning (-47,5%) och tillgångar (-72,0%) indikerar en genomgripande förändring i företagets omfattning, medan det positiva resultatet på 59 608 SEK trots denna nedgång visar på en förmåga att anpassa kostnadsstrukturen till den nya verksamhetsstorleken. Den höga soliditeten på 62,6% ger ett visst stöd under denna omställningsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget, etablerat 1996, bedriver verksamhet inom vägtransporter, godstrafik, anläggningsarbeten och flisning med säte i Mönsterås. Denna typ av verksamhet är ofta kapitalintensiv med investeringar i fordon och maskiner, vilket gör den kraftiga minskningen i tillgångar särskilt anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har minskat från 355 523 SEK till 59 608 SEK, en nedgång på 295 915 SEK (-83,2%). Trots den kraftiga omsättningsminskningen lyckades företaget behålla ett positivt resultat, vilket indikerar effektiv kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 62,6% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger ett gott skydd mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 556 893 SEK till 590 768 SEK, en förbättring på 33 875 SEK (+6,1%). Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 1 395 700 SEK till 672 407 SEK, en nedgång på 723 293 SEK (-47,5%). Detta tyder på en betydande minskning av verksamhetsvolymen eller försäljningsaktiviteterna.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 723 293 SEK (-47,5%) indikerar potentiell förlust av kunder eller marknadsandelar
  • Resultatnedgång med 295 915 SEK (-83,2%) trots kostnadsanpassningar visar på utmaningar i lönsamheten
  • Tillgångsminskning på 2 769 849 SEK (-72,0%) kan begränsa företagets operativa kapacitet och konkurrenskraft

Möjligheter

  • Hög soliditet på 62,6% ger finansiell stabilitet och möjlighet till framtida investeringar
  • Fortsatt positivt resultat trots omfattande omstrukturering visar på god förmåga att anpassa verksamheten
  • Markanskaffning i Marhult kan öppna för nya verksamhetsmöjligheter eller värdeutveckling

Trendanalys

Omsättningen visar en kraftig nedåtgående trend med en dramatisk minskning från 5,3 miljoner SEK 2022 till endast 672 tusen SEK 2024, vilket tyder på en betydande nedskalning eller förändring av verksamheten. Trots detta har resultatet efter finansnetto varit volatilt men positivt, med en tydlig topp 2023 på 355 tusen SEK följt av en återgång till en lägre nivå 2024. Eget kapital har däremot visat en stadigt uppåtgående trend och förbättrats avsevärt från 346 tusen SEK 2022 till 591 tusen SEK 2024, vilket indikerar en förbättrad finansiell styrka på lång sikt. Soliditeten har förbättrats markant de senaste två åren från 16,3% till 62,6%, vilket pekar på ett minskat skuldsättningsbehov och ett starkare eget kapital. Den höga vinstmarginalen 2023 på 25,5%, följd av en lägre men fortfarande acceptabel nivå 2024, visar att företaget har lyckats bevara en god lönsamhet trots kraftigt sjunkande intäkter. Sammantaget tyder trenderna på en företagsomvandling där verksamheten har nedskalats avsevärt men med en samtidig fokus på lönsamhet och finansiering med eget kapital, vilket skapar en stabil grund för framtiden.