243 000 SEK
Omsättning
▼ 2,4%
243 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 2%
89%
Soliditet
Mycket God
100%
Vinstmarginal
Mycket Hög
175 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:1 315 811 SEK
Skulder:-65 725 SEK
Substansvärde:879 086 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull bild med en mycket hög vinstmarginal men samtidigt negativ utveckling i de flesta nyckeltal. Trots att omsättningen minskat till 242 900 SEK från 249 200 SEK föregående år, lyckas bolaget behålla en 100% vinstmarginal genom att resultatet på 243 000 SEK nästan exakt matchar omsättningen. Detta tyder på en mycket specifik verksamhetsmodell med minimala kostnader. Den höga soliditeten på 89% visar på ett lågt skuldsättningsgrad, men eget kapital har minskat till 879 086 SEK från 910 701 SEK, vilket indikerar att vinsten inte har tillförts kapitalet utan troligen utdelats.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom försäljning och uthyrning av ljus- och ljudutrustning samt underhållstjänster, med säte i Sorsele. Verksamheten inkluderar även förvaltning av bolag och värdepapper. Den extremt höga vinstmarginalen är ovanlig för en traditionell ljus/ljud-verksamhet och tyder på att inkomster troligen huvudsakligen kommer från förvaltningsverksamheten snarare än den operativa verksamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade med 5 000 SEK från 248 000 SEK till 243 000 SEK, en nedgång på -2,0%. Trots minskad omsättning behåller företaget en extremt hög lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 89,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg skuldsättning, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital minskade med 31 615 SEK från 910 701 SEK till 879 086 SEK, en nedgång på -3,5%. Detta trots ett positivt resultat, vilket tyder på att medel har lämnat bolaget, troligen via utdelning.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade med 6 300 SEK från 249 200 SEK till 242 900 SEK, en nedgång på -2,4%. Detta visar på en liten men tydlig minskning i försäljningsvolym eller intäkter.

Huvudrisker

  • Minskande omsättning på 242 900 SEK från 249 200 SEK indikerar en negativ trend i kärnverksamheten
  • Minskande eget kapital på 879 086 SEK från 910 701 SEK trots positivt resultat väcker frågor om kapitalförvaltning
  • Företagets extremt höga beroende av förvaltningsintäkter kan vara volatilt vid börsfluktuationer

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 89% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 100% visar på effektiv kostnadskontroll och potentiellt stark kassaflöde
  • Tillgångstillväxt till 1 315 811 SEK från 1 294 711 SEK visar på fortsatt kapitaluppbyggnad