797 181 SEK
Omsättning
▲ 42,5%
228 058 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 94,8%
44%
Soliditet
Mycket God
28,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 390 982 SEK
Skulder:-1 330 136 SEK
Substansvärde:1 060 846 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den kraftiga omsättnings- och resultattillväxten indikerar en framgångsrik expansion av verksamheten. Den mycket höga vinstmarginalen på 28,6% tillsammans med en solid soliditet på 44,0% pekar på en mycket effektiv och lönsam verksamhetsmodell. Företaget befinner sig i en stark tillväxtfas med god finansiell stabilitet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver elhandel från eget ägt vattenkraftverk, vilket förklarar den exceptionellt höga vinstmarginalen då det är en verksamhet med låga rörliga kostnader och stabil inkomstgenerering efter initiala investeringar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 117 048 SEK till 228 058 SEK, en ökning på 94,8%. Denna extremt starka resultatutveckling indikerar mycket god kostnadskontroll och skalbarhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 44,0% är god och indikerar ett företag med låg skuldsättning och god finansiell stabilitet, vilket är typiskt för ett vattenkraftverksföretag med stora tillgångsinvesteringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 879 599 SEK till 1 060 846 SEK, en tillväxt på 20,6%. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 559 420 SEK till 797 238 SEK, en tillväxt på 42,5%. Detta visar en betydande expansion i försäljningen av el.

Huvudrisker

  • Tillgångstillväxten var minimal (+0,1%) vilket kan indikera begränsad kapacitetsutbyggnad trots stark försäljningstillväxt
  • Beroende av vattenkraftens produktion som kan variera med vädret och vattentillgången

Möjligheter

  • Exceptionellt stark vinstmarginal på 28,6% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Kraftig omsättningstillväxt på 42,5% visar på stark efterfrågan och marknadspotential
  • Mycket hög resultattillväxt på 94,8% indikerar god skalbarhet i verksamheten

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+42,5%), resultat (+94,8%), eget kapital (+20,6%) och tillgångar (+0,1%). Detta är en exceptionellt positiv trendbild med särskilt stark resultatutveckling som överträffar omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet.