0 SEK
Omsättning
161 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 94,6%
65,8%
Soliditet
Mycket God
—
Vinstmarginal
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 027 042 SEK
Skulder:-1 717 972 SEK
Substansvärde:3 309 070 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en kraftig resultatnedgång men stabil finansiell struktur. Den extremt låga omsättningen tyder på att bolaget främst fungerar som ett holdingbolag för aktieinnehav snarare än en operativ verksamhet. Den höga soliditeten ger goda förutsättningar för att klara av den aktuella resultatnedgången utan akuta likviditetsproblem.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett helägt dotterbolag till Storm Education & Equine AB och verkar som ett holdingbolag som äger och förvaltar aktier och andelar i dotter- och intresseföretag. Den bristande omsättningen är typisk för ett holdingbolag som främst genererar intäkter via värdeutveckling av innehav och utdelningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 2 959 000 SEK till 161 000 SEK, en minskning på 94.6%. Detta kan bero på lägre värdeutveckling i aktieportföljen eller minskade utdelningar från dotterbolag.

Soliditet: Soliditeten på 65.8% är mycket god och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 148 612 SEK till 3 309 070 SEK, en tillväxt på 5.1% trots det sämre resultatet, vilket kan tyda på tidigare perioders obeskattade reserver eller omvärderingar.

Nettoomsättning: Omsättningen är 0 SEK både 2023 och föregående år, vilket bekräftar bolagets karaktär som renodlat holdingbolag utan operativ verksamhet som genererar direktomsättning.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 94.6% från 2 959 000 SEK till 161 000 SEK indikerar sämre avkastning på bolagets investeringar
  • Brist på omsättning gör bolaget helt beroende av värdeutveckling i aktieportföljen för att generera resultat
  • Minskande tillgångar från 5 036 336 SEK till 5 027 042 SEK kan tyda på nedskrivningar eller uttag ur portföljen

Möjligheter

  • Mycket god soliditet på 65.8% ger utrymme för strategiska investeringar utan extern finansiering
  • Tillväxt i eget kapital med 5.1% till 3 309 070 SEK trots svagt resultat visar på tidigare uppbyggda reserver
  • Holdingstruktur möjliggör snabba portföljjusteringar vid förbättrade marknadsförhållanden