2 549 000 SEK
Omsättning
▲ 18,6%
1 196 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 2,9%
52,1%
Soliditet
Mycket God
42,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-27

Substansvärdering

Tillgångar:3 753 586 SEK
Skulder:-1 796 177 SEK
Substansvärde:1 957 409 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men några oroande trender. Den mycket höga vinstmarginalen på 42,7% och soliditeten på 52,1% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och finansiell styrka. Trots en minskning i omsättning med 120 496 SEK har företaget lyckats bibehålla en hög resultatnivå, även om resultatet sjunkit något. Den betydande tillväxten i eget kapital med 450 426 SEK och tillgångar med 503 528 SEK visar på en expansion av verksamheten och en stärkt balansräkning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver jord- och skogsbruk, förvaltning av fastigheter och värdepapper. Denna typ av verksamhet är ofta kapitalintensiv med långsiktiga investeringar, vilket förklarar den höga soliditeten och vinstmarginalen. Den registrerades 2019, vilket innebär att det är ett relativt ungt men etablerat företag som nu visar tecken på tillväxt och utveckling.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 232 000 SEK till 1 196 000 SEK, en minskning på 36 000 SEK eller 2,9%. Trots lägre omsättning har företaget lyckats begränsa resultatnedgången, vilket visar på god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 52,1% är mycket god och indikerar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget låg belåningsgrad och god finansiell stabilitet, vilket är viktigt för en fastighets- och skogsrelaterad verksamhet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 506 983 SEK till 1 957 409 SEK, en tillväxt på 450 426 SEK eller 29,9%. Denna starka tillväxt har sannolikt drivits av årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 922 716 SEK till 2 802 220 SEK, en nedgång på 120 496 SEK eller 4,1%. Detta är en försämring som kan tyda på mindre aktivitet eller försäljning under året.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 120 496 SEK kan indikera en negativ trend i försäljning eller verksamhetsvolym
  • Resultatet sjönk med 36 000 SEK trots mycket hög vinstmarginal, vilket visar på en sårbarhet för försäljningsfluktuationer

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 42,7% visar på exceptionell lönsamhet och effektiv verksamhetsstyrning
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 450 426 SEK ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Soliditeten på 52,1% ger finansiell styrka och möjlighet att ta lån till förmånliga villkor vid behov