4 318 000 SEK
Omsättning
▼ 10,6%
389 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 48,2%
76,7%
Soliditet
Mycket God
9%
Vinstmarginal
Stabil
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-07-05

Substansvärdering

Tillgångar:1 989 809 SEK
Skulder:-333 552 SEK
Substansvärde:1 021 111 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga tecken på utmaningar men också positiva aspekter. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-10,6%) och resultat (-48,2%) indikerar en svårare period under 2021, troligen påverkad av marknadsförhållanden eller specifika projekt. Trots detta uppvisar företaget en exceptionellt stark soliditet på 76,7% och en positiv tillväxt i eget kapital (+5,4%), vilket visar på god finansiell hälsa och kapacitet att absorbera motgångar. Situationen tyder på ett etablerat företag som genomgår en nedgångsperiod men med robusta finansiella fundament.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom fastighetsskötsel och ventilationsarbeten, en bransch som är cyklisk och ofta kopplad till bygg- och fastighetsmarknaden. Verksamheten kräver investeringar i verktyg och utrustning, vilket speglas i tillgångarna. Företaget är etablerat sedan 2016 och är baserat i Luleå.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan och sjönk från 751 000 SEK till 389 000 SEK, en minskning med 362 000 SEK eller 48,2%. Denna kraftiga resultatnedgång, som är större än omsättningsminskningen, tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler på utförda uppdrag.

Soliditet: En soliditet på 76,7% är mycket stark och visar att större delen av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger ett lågt skuldsättningsgrad och stor finansiell styrka att möta ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 968 677 SEK till 1 021 111 SEK, en förbättring med 52 434 SEK eller 5,4%. Denna ökning, trots det sämre resultatet, indikerar att vinsten har kapitaliserats och att företaget inte har utdelat eller dragit ur kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 4 830 786 SEK till 4 318 461 SEK, en nedgång med 512 325 SEK eller 10,6%. Detta kan tyda på färre uppdrag, lägre priser eller avslutade större projekt jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 362 000 SEK visar på allvarliga utmaningar med lönsamheten
  • Minskad omsättning på 512 325 SEK indikerar potentiell förlust av marknadsandelar eller svag efterfrågan
  • Minskande tillgångar (från 2 212 962 SEK till 1 989 809 SEK) kan tyda på nedskärningar eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 76,7% ger god kapacitet att investera eller expandera när marknaden återhämtar sig
  • Positiv utveckling av eget kapital med 52 434 SEK visar på god kapitalbildning trots svagare resultat
  • Stabil vinstmarginal på 9,0% indikerar att kärnverksamheten fortfarande är lönsam trots utmaningarna