108 818 000 SEK
Omsättning
▲ 21,3%
4 129 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 35,6%
58,2%
Soliditet
Mycket God
3,8%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:9 875 478 SEK
Skulder:-3 821 752 SEK
Substansvärde:4 544 395 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxtprestation med betydande förbättringar i omsättning, resultat och eget kapital. Trots en marginell minskning av totala tillgångar har bolaget lyckats öka sin lönsamhet och soliditet markant. Den låga vinstmarginalen på 3,8% indikerar dock att företaget opererar i en bransch med smala marginaler, vilket kräver effektiv kostnadskontroll för att bibehålla lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver import och export av fiskeriprodukter samt produktion och grossistverksamhet inom området. Som ett dotterbolag med två ägare (50% AB Loki Laxdahl Consulting och 50% Gamvik Sales AS) verkar företaget i en internationell handelsbransch med typiskt smala marginaler och volatila råvarupriser.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 3 044 000 SEK till 4 129 000 SEK, en ökning med 35,6% som indikerar förbättrad lönsamhet trots den låga vinstmarginalen.

Soliditet: Soliditeten på 58,2% är mycket stark och visar att företaget har god kapitalstruktur med mer än hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 2 068 404 SEK till 4 544 395 SEK, en ökning på 119,7% som främst drivs av årets starka resultat och förbättrar företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 89 821 021 SEK till 108 834 666 SEK, en tillväxt på 21,3% som visar på stark marknadsposition och ökad försäljning.

Huvudrisker

  • Den låga vinstmarginalen på 3,8% gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller prispress från konkurrenter
  • Minskande tillgångar med -1,5% trots ökad omsättning kan indikera effektiviseringar men också begränsad kapacitetsutveckling
  • Branschens volatilitet i råvarupriser och valutafluktuationer kan påverka marginalerna negativt

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 21,3% visar på god marknadsacceptans och expansionspotential
  • Resultattillväxt på 35,6% överträffar omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad effektivitet
  • Exceptionell tillväxt i eget kapital på 119,7% ger finansiell styrka för framtida investeringar och expansion

Trendanalys

Företaget visar generellt starka positiva trender med förbättringar inom omsättning (+21,3%), resultat (+35,6%) och eget kapital (+119,7%). Den enda negativa trenden är en liten minskning av tillgångar (-1,5%), vilket kan tyda på effektivare kapitalanvändning. Den höga soliditeten kombinerat med stark tillväxt pekar på ett företag i god utveckling, men den låga vinstmarginalen kräver kontinuerlig uppmärksamhet.