2 152 501 SEK
Omsättning
▲ 256,1%
351 653 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 270,3%
39,4%
Soliditet
God
16,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 284 344 SEK
Skulder:-778 448 SEK
Substansvärde:505 896 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt under 2023 med en omsättningsökning på över 250% och en resultatökning på över 270%. Den höga vinstmarginalen på 16,3% indikerar god lönsamhet och effektiv verksamhetsstyrning. Soliditeten på 39,4% är stabil och företaget har mer än fördubblat sitt eget kapital på ett år. Denna prestation tyder på ett företag i en stark expansionsfas med god finansiell hälsa.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel med service, reparation och ombyggnation av lätta fordon samt försäljning av reservdelar och förbrukningsmaterial. Den snabba tillväxten kan förklaras av en stark efterfrågan på fordonsservice och ett framgångsrikt etablering på marknaden sedan registreringen 2021.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 94 953 SEK till 351 653 SEK, en ökning med 256 700 SEK eller 270,3%. Denna förbättring följer omsättningstillväxten och visar att företaget lyckats skala upp verksamheten med bibehållen lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 39,4% är god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med nästan 40% av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 227 183 SEK till 505 896 SEK, en ökning med 278 713 SEK eller 122,7%. Denna tillväxt har främst drivits av årets starka resultat som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 604 484 SEK till 2 153 594 SEK, en ökning med 1 549 110 SEK eller 256,1%. Detta visar en mycket stark försäljningstillväxt och framgångsrik marknadspenetrering.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan kräva ytterligare investeringar
  • Tillgångstillväxten på 44,4% till 1 284 344 SEK kan indikera behov av kapitalbindning som måste hanteras
  • Företagets framgång kan locka till sig ökad konkurrens i fordonsservicemarknaden

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 16,3% ger goda förutsättningar för fortsatt investeringar och expansion
  • Eget kapital på 505 896 SEK ger finansiell styrka för att utnyttja nya affärsmöjligheter
  • Den starka marknadspositionen efter bara två års verksamhet visar på ett framgångsrikt affärskoncept

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender med exceptionell tillväxt i omsättning (+256,1%), resultat (+270,3%), eget kapital (+122,7%) och tillgångar (+44,4%). Denna konsekventa positiva utveckling över samtliga områden indikerar ett välskött företag i en stark expansionsfas.