2 575 000 SEK
Omsättning
▼ 24%
637 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 197,7%
54,4%
Soliditet
Mycket God
24,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:10 789 992 SEK
Skulder:-4 903 847 SEK
Substansvärde:5 811 145 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har företaget utökad med ytterligare 2 ställplatser samt haft en god beläggning för boendena och för kurserna, vilket resulterat i en god utveckling och en positiv uppmärksamhet inom besöksnäringen.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har utökat med ytterligare 2 ställplatser under året
  • God beläggning för boenden och kurser har noterats
  • Verksamheten har fått positiv uppmärksamhet inom besöksnäringen

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med kraftigt minskad omsättning men samtidigt förbättrad lönsamhet. Trots att omsättningen sjunkit från 3 417 297 SEK till 2 604 134 SEK har resultatet mer än fördubblats från 214 000 SEK till 637 000 SEK. Detta indikerar en effektiviseringsprocess där företaget lyckats öka vinstmarginalen dramatiskt. Soliditeten på 54,4% är stark och eget kapital har ökat med 9,3%, vilket visar på en finansiellt sund utveckling trots omsättningsnedgången.

Företagsbeskrivning

Klar Company AB är ett moderbolag som äger och förvaltar fastigheter samt driver besöksnäring, kursverksamhet och campingverksamhet i Nordanstig, Hälsingland. Verksamhetstypen förklarar de relativt stabila tillgångarna på cirka 10,7 miljoner SEK, som troligen består av fastigheter. Besöksnäringen är känslig för säsongsvariationer och makroekonomiska förhållanden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats dramatiskt från 214 000 SEK till 637 000 SEK, en ökning med 423 000 SEK eller 197,7%. Denna förbättring trots lägre omsättning indikerar stark kostnadskontroll eller förbättrad prissättning.

Soliditet: Soliditeten på 54,4% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 5 315 002 SEK till 5 811 145 SEK, en ökning med 496 143 SEK. Denna ökning kommer främst från årets vinst på 637 000 SEK, vilket visar att företaget ackumulerar kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt med 813 163 SEK från 3 417 297 SEK till 2 604 134 SEK, vilket motsvarar en nedgång på 24,0%. Denna minskning kan bero på säsongsvariationer, ändrad prissättning eller minskad efterfrågan.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 24,0% kan indikera strukturella problem i efterfrågan
  • Långsiktig hållbarhet ifrågasätts om omsättningsnedgången fortsätter trots god beläggning
  • Besöksnäringen är sårbar för makroekonomiska fluktuationer och säsongsvariationer

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 24,4% visar på effektiv verksamhetsstyrning
  • Stark soliditet på 54,4% ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Utökning med ställplatser och god beläggning indikerar potential för omsättningsåterhämtning
  • Positiv uppmärksamhet inom branschen kan dra till sig fler kunder