1 747 007 SEK
Omsättning
▲ 47,7%
828 160 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 41,6%
90,4%
Soliditet
Mycket God
47,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
205 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-09-04

Substansvärdering

Tillgångar:3 152 068 SEK
Skulder:-302 664 SEK
Substansvärde:2 849 404 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga tillväxttakter inom alla nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 47,4% och soliditeten på 90,4% indikerar ett extremt lönsamt och stabilt företag med minimal skuldsättning. Den snabba tillväxten i både omsättning och resultat visar på en framgångsrik verksamhetsmodell och effektivt kapitalanvändande.

Företagsbeskrivning

Aktiebolaget bedriver entreprenadverksamhet inom byggnads- och anläggningsbranschen, vilket innebär att företaget utför byggprojekt och anläggningsarbeten. Den mycket höga vinstmarginalen är ovanlig för branschen och kan tyda på specialiserade eller nischade tjänster med högt värde.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 585 056 SEK till 828 160 SEK, en ökning på 41,5% som demonstrerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet trots snabb tillväxt.

Soliditet: Soliditeten på 90,4% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är nästan helt skuldfritt, vilket ger stor finansiell styrka och låg risk vid eventuella nedgångar i branschen.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 386 540 SEK till 2 849 404 SEK, en tillväxt på 19,4% som främst drivs av årets starka resultat och visar på solid kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 182 491 SEK till 1 747 007 SEK, en tillväxt på 47,7% som visar på stark marknadsposition och ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt i en cyklisk bransch som bygg och anläggning
  • Beroendet av en mycket hög vinstmarginal kan vara sårbart vid konkurrensökning eller prispress i branschen
  • Begränsad skalfördelar med en omsättning under 2 miljoner SEK trots hög lönsamhet

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med 2 849 404 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för investeringar och expansion
  • Mycket hög lönsamhet med 828 160 SEK i resultat ger utrymme för strategiska satsningar utan extern finansiering
  • Tillväxttakten på 47,7% i omsättning visar på stark marknadsposition och möjligheter till ytterligare expansion

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättningstillväxt (+47,7%), resultattillväxt (+41,5%), eget kapital tillväxt (+19,4%) och tillgångstillväxt (+17,4%). Den konsekventa tillväxten över alla parametrar indikerar en välbalanserad och hållbar expansion.