2 109 000 SEK
Omsättning
▲ 71,1%
227 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 44,2%
53,4%
Soliditet
Mycket God
10,8%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-03

Substansvärdering

Tillgångar:1 870 771 SEK
Skulder:-795 761 SEK
Substansvärde:706 329 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en markant försämring av lönsamheten. Den höga soliditeten och det ökade egna kapitalet ger finansiell stabilitet, men den fallande vinstmarginalen och minskande tillgångar tyder på effektivitetsutmaningar. Företaget verkar vara i en expansionsfas där ökade intäkter inte fullt ut översätts till bättre resultat, vilket kan indikera investeringar eller högre kostnader kopplade till tillväxten.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom gårdsstyling och inredning, med fokus på att hjälpa gårdsägare med både exteriör och interiör för att öka fastighetsvärdet eller genom renodlade inredningsuppdrag. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan ha varierande lönsamhet beroende på projektstorlek och materialkostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 407 000 SEK till 227 000 SEK, en minskning på 44.2%. Trots stark omsättningstillväxt har således lönsamheten försämrats avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 53.4% är mycket god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger företaget låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 636 630 SEK till 706 329 SEK, en tillväxt på 10.9%. Ökningen beror sannolikt på att årets resultat på 227 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 243 037 SEK till 2 108 956 SEK, en tillväxt på 71.0%. Detta visar på stark marknadsacceptans och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 44.2% trots en omsättningsökning på 71.0%, vilket tyder på allvarliga effektivitetsproblem eller kraftigt ökade kostnader.
  • Tillgångarna minskade med 5.2% från 1 973 589 SEK till 1 870 771 SEK, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller problem med kapitalbindning.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade kraftigt med 71.0% till 2 108 956 SEK, vilket visar på stark efterfrågan och god marknadspotential.
  • Eget kapital ökade med 10.9% till 706 329 SEK, vilket stärker företagets finansiella grund och möjliggör framtida investeringar.
  • Mycket god soliditet på 53.4% ger företaget finansiell stabilitet och goda förutsättningar att hantera osäkerheter.