109 327 SEK
Omsättning
▲ 278,6%
24 145 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 102,5%
43%
Soliditet
Mycket God
22,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:125 326 SEK
Skulder:-69 931 SEK
Substansvärde:46 212 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt under 2023 med en omsättningsökning på 278,6% och en resultatförbättring på 102,5%. Denna dramatiska expansion indikerar att företaget antingen har genomgått en betydande skalförändring, lanserat nya tjänster eller fått ett genombrott på marknaden. Den mycket höga vinstmarginalen på 22,1% tyder på en lönsam verksamhetsmodell med god kostnadskontroll. Den starka tillväxten i både omsättning och resultat, kombinerat med en förbättrad soliditet, pekar på ett företag i en accelererad expansionsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget producerar och levererar kultur- och naturupplevelser med kopplad försäljning av produkter, tjänster och konsultverksamhet inom turism, med säte i Arjeplog. Denna typ av verksamhet är ofta sesongbetonad och projektdriven, vilket kan förklara de stora svängningarna i omsättning mellan år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 11 922 SEK till 24 145 SEK, en ökning med 12 223 SEK eller 102,5%. Detta visar att företaget inte bara växte kraftigt utan också lyckades bevara en hög lönsamhet under expansionen.

Soliditet: En soliditet på 43,0% anses vara god och indikerar att nästan hälften av företagets tillgångar finansieras av eget kapital. Detta ger ett visst motståndskraft mot nedgångar och är en positiv indikator för kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 31 847 SEK till 46 212 SEK, en tillväxt på 14 365 SEK eller 45,1%. Denna förstärkning av kapitalbasen är till stor del en följd av årets starka resultat, vilket har förbättrat företagets finansiella styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 28 875 SEK till 109 327 SEK, en ökning med 80 452 SEK eller 278,6%. Denna mer än fördubbling av omsättningen visar ett betydande genombrott eller en stor ordervinst under året.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på 278,6% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket skapar en risk för framtida avmattning.
  • Trots den goda absoluta tillväxten är företagets storlek fortfarande mycket liten med en omsättning på 109 327 SEK, vilket gör det sårbart för plötsliga förändringar i marknaden eller förlust av en stor kund.
  • Verksamheten inom turism och upplevelser är ofta starkt sesongbetonad och känslig för konjunktursvängningar, vilket kan leda till volatila resultat.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 22,1% visar på en potent verksamhetsmodell med utrymme för framtida investeringar och tillväxt.
  • Den enorma omsättningstillväxten från 28 875 SEK till 109 327 SEK demonstrerar en bevisad förmåga att skala upp verksamheten och ta marknadsandelar.
  • Den starka tillväxten i tillgångar från 46 631 SEK till 125 326 SEK indikerar att företaget investerar i sin kapacitet för att möta en ökad efterfrågan.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+278,6%), resultat (+102,5%), eget kapital (+45,1%) och tillgångar (+168,8%). Den samlade bilden är att av ett litet, men mycket expansivt och lönsamt företag i en kraftig tillväxtfas.