18 817 260 SEK
Omsättning
▲ 38,7%
1 932 388 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 25,7%
66%
Soliditet
Mycket God
10,3%
Vinstmarginal
Hög
2 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-08-01

Substansvärdering

Tillgångar:6 446 262 SEK
Skulder:-1 961 118 SEK
Substansvärde:3 391 616 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande tillväxt inom alla nyckelområden. Den höga vinstmarginalen på 10,2% kombinerat med en soliditet på 66,0% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Den snabba tillväxten i omsättning (+38,6%) och resultat (+25,7%) tyder på att företaget har lyckats expandera sin verksamhet framgångsrikt samtidigt som lönsamheten bibehållits på en hög nivå.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom en bred nisch med fokus på metall- och pappersindustri samt motorsport. Verksamheten omfattar reparationer, service, uthyrning av arbetskraft, konsulttjänster, tävlingsverksamhet och försäljning av motorsportsprodukter. Denna mångfacetterade verksamhetsmodell ger diversifierade intäktskällor, vilket kan förklara den starka tillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 537 446 SEK till 1 932 388 SEK, en ökning med 394 942 SEK eller 25,7%. Denna resultatförbättring visar att företaget lyckats skala upp verksamheten utan att offra lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 66,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåningsgrad. Detta ger goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 609 491 SEK till 3 391 616 SEK, en tillväxt på 782 125 SEK eller 30,0%. Denna ökning är främst driven av årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 13 586 241 SEK till 18 850 199 SEK, en tillväxt på 5 263 958 SEK eller 38,6%. Denna betydande ökning indikerar stark efterfrågan och framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Verksamheten inom motorsport kan vara säsongsbetonad och känslig för konjunktursvängningar
  • Hög tillväxt kan kräva ytterligare investeringar som kan påverka likviditeten

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 66,0% ger utrymme för framtida expansion och investeringar
  • Stark vinstmarginal på 10,2% visar på en hållbar affärsmodell
  • Diversifierad verksamhet ger stabila intäktsflöden från flera branscher
  • Tillgångstillväxt på 35,4% indikerar investeringar i framtida kapacitet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättningstillväxt (+38,6%), resultattillväxt (+25,7%), eget kapital tillväxt (+30,0%) och tillgångstillväxt (+35,4%). Denna konsekventa positiva trend över alla områden indikerar en mycket framgångsrik period för företaget med god operationalisering av tillväxtstrategier.