1 953 000 SEK
Omsättning
▼ 9,8%
375 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 29,8%
22%
Soliditet
God
19,6%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 981 955 SEK
Skulder:-1 530 539 SEK
Substansvärde:358 117 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med minskande nyckeltal inom samtliga områden. Trots en hög vinstmarginal på 19.6% har både omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar minskat markant jämfört med föregående år. Den låga soliditeten på 22.0% i kombination med den negativa utvecklingen indikerar att företaget befinner sig i en utmanande fas med försämrad finansiell styrka.

Företagsbeskrivning

Företaget med säte i Järbo har varit verksamt sedan 2011, vilket indikerar att det är ett etablerat företag snarare än ett nytt start-up. Den specifika verksamheten är inte angiven i datan, men de finansiella siffrorna tyder på en verksamhet med relativt hög vinstmarginal men samtidigt begränsad skala.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 534 000 SEK till 375 000 SEK, en minskning med 159 000 SEK (-29.8%). Trots den höga vinstmarginalen har alltså den absoluta vinsten minskat kraftigt.

Soliditet: Soliditeten på 22.0% är relativt låg och indikerar att företaget har en hög belåningsgrad. Detta gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar och begränsar dess möjligheter till ytterligare finansiering.

Eget kapital: Eget kapital sjönk från 549 850 SEK till 358 117 SEK, en reduktion med 191 733 SEK (-34.9%). Denna kraftiga minskning kan tyda på att vinsten har använts till att täcka förluster eller utdelningar istället för att bygga upp kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 501 705 SEK till 1 914 838 SEK, en nedgång med 586 867 SEK (-23.5%). Detta visar på en betydande försämring i företagets försäljning eller intäktsgenerering.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 191 733 SEK (-34.9%) vilket försämrar företagets finansiella stabilitet
  • Markant nedgång i omsättning med 586 867 SEK (-23.5%) vilket indikerar förlorade marknadsandelar eller minskad efterfrågan
  • Låg soliditet på 22.0% begränsar företagets möjlighet att ta på sig ytterligare lån eller investeringar
  • Resultatminskning med 159 000 SEK (-29.8%) trots hög vinstmarginal visar på strukturella utmaningar

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 19.6% visar att företaget har en lönsam affärsmodell när det väl genererar intäkter
  • Etablerat företag sedan 2011 med bevisad överlevnadsförmåga över tid
  • Relativt låga totala tillgångar på 1 981 955 SEK ger möjlighet till snabbare omställning jämfört med större företag