785 112 SEK
Omsättning
▼ 23,3%
229 328 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 65%
64,4%
Soliditet
Mycket God
29,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
204 325 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-12

Substansvärdering

Tillgångar:850 354 SEK
Skulder:-303 006 SEK
Substansvärde:547 348 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat. Trots en mycket hög vinstmarginal på 29.2% har resultatet mer än halverats jämfört med föregående år. Soliditeten på 64.4% är dock fortfarande stark och indikerar ett företag med låg skuldsättning. Denna kombination av hög lönsamhet men kraftig tillväxtnedgång tyder på ett företag som möter utmaningar i sin verksamhetsvolym trots goda marginaler.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar som hyrläkare i Karlskrona, vilket innebär att det tillhandahåller läkartjänster till andra vårdaktörer på kontraktsbasis. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och kan vara känslig för förändringar i vårdens efterfrågan och upphandlingsvillkor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 654 942 SEK till 229 328 SEK, en minskning med 425 614 SEK (-65.0%). Trots den höga vinstmarginalen har resultatet mer än halverats, vilket främst beror på den kraftiga omsättningsminskningen.

Soliditet: Soliditeten på 64.4% är mycket stark och visar att företaget har en låg skuldsättning i förhållande till sina tillgångar. Detta ger ett visst skydd mot kortsiktiga ekonomiska svårigheter.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 596 354 SEK till 547 348 SEK, en nedgång med 49 006 SEK (-8.2%). Denna minskning är direkt kopplad till det lägre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 024 033 SEK till 785 112 SEK, en nedgång med 238 921 SEK (-23.3%). Detta indikerar en betydande minskning i verksamhetsvolym eller antal uppdrag.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 23.3% indikerar potentiell förlust av kunder eller uppdrag
  • Resultatnedgång på 65.0% visar sårbarhet trots höga marginaler
  • Nedgång i eget kapital med 49 006 SEK kan begränsa investeringsmöjligheter
  • Minskande tillgångar med 148 890 SEK kan påverka verksamhetens kapacitet

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 29.2% visar att verksamheten är effektiv och lönsam när den får uppdrag
  • Stark soliditet på 64.4% ger god finansiell stabilitet och möjlighet att klara av konjunkturnedgångar
  • Befintligt eget kapital på 547 348 SEK ger utrymme för investeringar i verksamhetsutveckling
  • Etablerat företag sedan 2019 med erfarenhet av hyrläkarvärlden

Trendanalys

Alla nyckeltal visar negativ utveckling: omsättning (-23.3%), resultat (-65.0%), eget kapital (-8.2%) och tillgångar (-14.9%). Denna konsekventa nedåtgående trend över samtliga parametrar indikerar strukturella utmaningar snarare än tillfälliga fluktuationer. Trots detta behåller företaget en exceptionellt hög lönsamhet, vilket tyder på att kärnverksamheten fortfarande är sund men att volymproblem dominerar bilden.