3 618 000 SEK
Omsättning
▲ 39,5%
1 054 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 35,3%
52,4%
Soliditet
Mycket God
28,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 543 799 SEK
Skulder:-2 054 990 SEK
Substansvärde:1 967 321 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla områden. Den höga vinstmarginalen på 28,7% kombinerat med en soliditet över 50% indikerar ett mycket hälsosamt företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Den snabba tillväxten i både omsättning och resultat tyder på att företaget har stark konkurrenskraft på sin marknad och effektiv verksamhetsstyrning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom maskin- och entreprenadarbeten med säte i Hallsberg. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med behov av maskinpark och utrustning, vilket gör den höga soliditeten och starka kapitaltillväxten särskilt imponerande för branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 779 000 SEK till 1 054 000 SEK, en ökning med 35,3% som demonstrerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 52,4% är mycket stark och långt över branschgenomsnittet, vilket ger företaget god kreditvärdighet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital växte från 1 353 961 SEK till 1 967 321 SEK, en ökning på 45,3% som främst drivs av det starka resultatet och ger företaget god finansieringskapacitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 614 265 SEK till 3 676 388 SEK, en tillväxt på 39,5% som visar på stark marknadsposition och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Snabb tillväxt kan medföra kapacitetsutmaningar och kvalitetsrisker om inte expansionen hanteras noggrant
  • Branschen för maskin- och entreprenadarbeten är konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar i byggsektorn
  • Hög tillväxttempo kan kräva ytterligare investeringar i maskiner och utrustning som kan påverka likviditeten

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 28,7% ger utrymme för ytterligare investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 52,4% ger goda förutsättningar för att ta lån till förmånliga villkor vid behov
  • Tillgångstillväxt på 20,8% visar på kapacitetsutökning som kan möjliggöra ytterligare order och intäkter

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättningstillväxt +39,5%, resultattillväxt +35,3%, eget kapital tillväxt +45,3% och tillgångstillväxt +20,8%. Den konsekventa förbättringen över alla områden indikerar en mycket sund och välskött verksamhet med goda framtidsutsikter.