2 766 000 SEK
Omsättning
▼ 7,2%
329 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 55,2%
84%
Soliditet
Mycket God
11,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 282 070 SEK
Skulder:-376 288 SEK
Substansvärde:2 254 995 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsnyckeltal men oroande lönsamhetsutveckling. Den exceptionellt höga soliditeten på 84% och tillväxten i eget kapital samt tillgångar indikerar ett finansiellt stabilt företag med god kreditvärdighet. Dock är den kraftiga resultatnedgången på -55.2% och omsättningsminskningen på -7.2% anmärkningsvärda och pekar på utmaningar i den operativa verksamheten. Företaget verkar kunna bevara kapitalstyrkan trots sämre rörelseresultat, vilket kan tyda på god kapitalförvaltning eller tidigare ackumulerade reserver.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett lackeringsföretag med inriktning på snickerier och inredningar, verksamt sedan 2015 i Växjö kommun. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar i bygg- och inredningsbranschen, vilket kan förklara de fluktuationer i omsättning och resultat som syns i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 735 000 SEK till 329 000 SEK, en minskning med 406 000 SEK. Denna dramatiska resultatförsämring kan bero på högre kostnader, lägre priser eller mindre lönsamma projekt.

Soliditet: Soliditeten på 84.0% är exceptionellt hög och långt över branschgenomsnittet. Detta indikerar mycket låg belåningsgrad och finansiell styrka som ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 024 618 SEK till 2 254 995 SEK, en tillväxt på 230 377 SEK (+11.4%). Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat trots nedgången ändå tillfört kapital, kombinerat med eventuella insättningar från ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 979 738 SEK till 2 786 734 SEK, en nedgång på 193 004 SEK (-6.5%). Detta indikerar en svagare försäljningsutveckling som kan bero på minskad efterfrågan, konkurrenssituation eller färre projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 406 000 SEK (-55.2%) som hotar lönsamheten på sikt
  • Minskad omsättning på 193 004 SEK vilket kan indikera förlorade kunder eller svagare marknadsposition
  • Brist på tillväxt i omsättning trots att företaget är etablerat sedan 2015

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 84.0% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 435 018 SEK (+15.3%) visar att företaget fortsätter investera i verksamheten
  • Positiv utveckling av eget kapital med 230 377 SEK ger finansiell stabilitet att ta sig igenom svackor