1 229 801 SEK
Omsättning
▼ 73,6%
-4 291 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 105,2%
29,8%
Soliditet
God
−0,4%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:367 217 SEK
Skulder:-257 898 SEK
Substansvärde:109 319 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket problematisk utveckling med en dramatisk omsättningsnedgång på 73,6% och ett negativt resultat efter att ha varit lönsamt föregående år. Trots den kraftiga omsättningsminskningen har eget kapital förbättrats med 48,5%, vilket kan tyda på kapitaltillskott eller omstrukturering. Företaget befinner sig i en kritisk fas med allvarliga utmaningar i den operativa verksamheten.

Företagsbeskrivning

Genfab Invest AB bedriver byggande, reparationer av fastigheter samt fastighetsförvaltning i Göteborg med omnejd. Som fastighetsrelaterat företag är det normalt att ha stabila tillgångar och relativt förutsägbara intäkter, vilket gör den dramatiska omsättningsnedgången extra anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har försämrats från en vinst på 81 888 SEK till en förlust på 4 291 SEK, en negativ förändring på 86 179 SEK. Denna försämring sammanfaller med den kraftiga omsättningsminskningen.

Soliditet: Soliditeten på 29,8% är acceptabel men inte stark. Det indikerar att företaget finansieras till cirka 30% med eget kapital och 70% med skulder, vilket är vanligt i branschen men bör övervakas noggrant.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 73 610 SEK till 109 319 SEK, en förbättring på 35 709 SEK (+48,5%). Denna ökning trots förlustår tyder på kapitaltillskott eller omvärdering av tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 4 662 406 SEK till 1 231 134 SEK, en nedgång på 3 431 272 SEK (-73,6%). Detta indikerar en betydande reducering i verksamhetsvolym eller avbrutna projekt.

Huvudrisker

  • Kritisk omsättningsnedgång på 73,6% från 4 662 406 SEK till 1 231 134 SEK indikerar allvarliga problem i kundanskaffning eller projektportfölj
  • Resultatförsämring från vinst till förlust på 4 291 SEK visar att kostnadsstrukturen inte anpassats till den lägre omsättningsnivån
  • Tillgångsminskning på 4,6% till 367 217 SEK kan indikera avyttringar eller nedskrivningar

Möjligheter

  • Eget kapital har stärkts med 48,5% till 109 319 SEK, vilket ger bättre finansiell stabilitet
  • Soliditeten på 29,8% ger viss buffert för att hantera kortsiktiga utmaningar
  • Företaget är etablerat sedan 2001 och har överlevt tidigare konjunktursvängningar

Trendanalys

Omsättningen visar en kraftig tillväxt från 2021 till 2023 men ett drastiskt fall under 2024, vilket tyder på en mycket stor försämring i den senaste perioden. Resultatet efter finansnetto har varit mycket ostabilt med förluster 2022 och 2024, vilket pekar på en opålitlig lönsamhet. Eget kapital har förbättrats avsevärt från en negativ nivå till positivt, och soliditeten har följt samma starkt stigande trend, vilket indikerar en förbättrad finansiell stabilitet på lång sikt trots nyliga förluster. Tillgångarna har dock minskat stadigt varje år, vilket kan tyda på en avveckling av verksamheten eller omstrukturering. Den framtida utvecklingen verkar osäker med en tydlig motgång i omsättning och lönsamhet under det senaste året, men den starka förbättringen i soliditet ger ett visst stöd.