15 174 000 SEK
Omsättning
▲ 0,9%
1 041 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 13,5%
38%
Soliditet
God
6,5%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:8 008 912 SEK
Skulder:-4 951 137 SEK
Substansvärde:3 057 775 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har erhållit EU Business Award, vilket bekräftar deras excellens och bidrag till hälsobranschen.
  • Expansionsplaner för 2024 inkluderar förbättringar av medlemsupplevelsen och integration av nya hälsotjänster med avancerade hälsomätningsverktyg.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Genki AB visar en stabil finansiell situation med en positiv omsättningstillväxt på 4,5% och en stark tillgångstillväxt på 8,1%, vilket indikerar en sund expansion av verksamheten. Trots en minskning i resultatet med 13,5% kvarstår en vinstmarginal på 6,5% som klassificeras som stabil, vilket tyder på en god kostnadskontroll i en utmanande ekonomi. Företaget har ett starkt eget kapital som växer, vilket ger en solid bas för framtida investeringar och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Företagsbeskrivning

Genki AB är ett etablerat träningscenter i Bollebygd som erbjuder ett brett utbud av träningsalternativ, inklusive gymområden och över 200 gruppträningspass per vecka via olika plattformar. Företaget fokuserar på att skapa en mångsidig träningsmiljö och har erhållit prestigefyllda utmärkelser som EU Business Award, vilket bekräftar deras strävan efter excellens i hälsobranschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 1 203 000 SEK till 1 041 000 SEK, en nedgång på 13,5%, troligen på grund av ökade kostnader eller investeringar i expansion.

Soliditet: Soliditeten på 38,0% anses vara god och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med tillräckligt med eget kapital för att hantera skulder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 935 322 SEK till 3 057 775 SEK, en tillväxt på 4,2%, vilket främst drivs av årets resultat och stärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 15 232 697 SEK till 15 923 263 SEK, en tillväxt på 4,5%, vilket visar en fortsatt positiv utveckling trots ekonomiska utmaningar.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 13,5% trots ökad omsättning, vilket kan indikera ökade kostnader eller tryck på lönsamheten.
  • Prisökningar och finanskris nämns som utmaningar, vilket kan fortsätta påverka lönsamheten negativt.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade till 15 923 263 SEK, vilket visar en stark marknadsposition och ökad efterfrågan på tjänsterna.
  • Expansionsplaner för 2024 med nya hälsotjänster och förbättrad medlemsupplevelse kan driva ytterligare tillväxt.
  • Stark tillväxt i tillgångar på 8,1% till 8 008 912 SEK indikerar investeringar i framtida kapacitet och konkurrenskraft.