1 743 582 SEK
Omsättning
▼ 2,4%
461 620 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 14,5%
80,6%
Soliditet
Mycket God
26,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-31

Substansvärdering

Tillgångar:1 321 120 SEK
Skulder:-256 787 SEK
Substansvärde:1 064 333 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men negativa kortsiktiga trender. Den mycket höga soliditeten på 80.6% och vinstmarginalen på 26.4% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet. Trots minskad omsättning och resultat behåller bolaget en stark kapitalstruktur. Tillväxten i eget kapital och tillgångar visar på kontinuerlig kapitaluppbyggnad. Företaget verkar vara ett etablerat konsultbolag som genomgår en period med något sämre lönsamhet men behåller sin finansiella styrka.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver försäljning av konsulttjänster inom automatisering, styrning, administration och handel. Detta är en typ av verksamhet där lönsamheten ofta är hög men omsättningen kan variera beroende på projektvolym och kundbas. Företaget är etablerat sedan 1989 och har sin bas i Jörlanda, vilket indikerar en mogen verksamhet med en stabil kundkrets.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 539 613 SEK till 461 620 SEK, en minskning med 77 993 SEK eller -14.4%. Resultatminskningen var proportionellt större än omsättningsminskningen, vilket kan indikera lägre marginaler eller högre kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 80.6% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning. Detta ger stor finansiell flexibilitet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 998 581 SEK till 1 064 333 SEK, en förbättring med 65 752 SEK eller +6.6%. Denna ökning beror sannolikt på att vinsten för året tillförts till eget kapital trots den minskade vinstnivån.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 787 090 SEK till 1 748 347 SEK, en nedgång med 38 743 SEK eller -2.4%. Detta kan tyda på färre projekt eller lägre fakturering under året.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 2.4% kan indikera konkurrensproblem eller minskad efterfrågan på tjänsterna
  • Resultatet sjönk med 14.4% vilket är en betydligt större minskning än omsättningsnedgången, vilket tyder på marginalsammanskrympning
  • Brist på omsättningstillväxt kan begränsa företagets långsiktiga utvecklingspotential

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 80.6% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 26.4% visar att verksamheten är mycket lönsam trots nedgången
  • Tillväxt i eget kapital med 65 752 SEK stärker företagets finansiella fundament
  • Tillgångstillväxt på 4.1% visar att företaget fortsätter investera i sin verksamhet

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i omsättning (-2.4%) och resultat (-14.4%) men positiva trender i eget kapital (+6.6%) och tillgångar (+4.1%). Denna kombination indikerar ett företag som genomgår en period med sämre lönsamhet men som behåller sin finansiella styrka och fortsätter bygga kapital. Den mycket höga soliditeten ger goda förutsättningar för att vända de negativa trenderna.