3 178 924 SEK
Omsättning
▲ 28,8%
567 478 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 12,2%
68,9%
Soliditet
Mycket God
17,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 774 629 SEK
Skulder:-670 569 SEK
Substansvärde:1 174 060 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en minskning i resultat och tillgångar. Den höga soliditeten på 68,9% och den starka tillväxten i eget kapital indikerar ett stabilt finansiellt läge trots resultatminskningen. Företaget verkar ha genomgått en omstrukturering eller avyttring av tillgångar, vilket förklarar den minskade tillgångsbasen samtidigt som eget kapital har ökat kraftigt. Detta är ett etablerat företag (registrerat 1989) som genomgår förändringar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadverksamhet inom gräv-, grund- och avloppsarbeten samt halkbekämpning under vinterhalvåret. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara beroende av säsongsvariationer och konjunkturer i byggsektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 646 658 SEK till 567 478 SEK, en nedgång på 79 180 SEK eller -12,2%. Trots högre omsättning har lönsamheten försämrats.

Soliditet: Soliditeten på 68,9% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell styrka och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 746 271 SEK till 1 174 060 SEK, en tillväxt på 427 789 SEK eller 57,3%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat har kapitaliserats.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 938 248 SEK till 3 203 924 SEK, en tillväxt på 265 676 SEK eller 9,0%. Detta visar på en stark försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 79 180 SEK trots högre omsättning, vilket kan indikera ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.
  • Tillgångarna minskade kraftigt med 633 927 SEK (-18,6%), vilket kan tyda på avyttringar eller nedskrivningar som påverkat balansräkningen.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 265 676 SEK till 3 2 03 924 SEK, vilket visar på en stark marknadsposition och förbättrad affärsvolym.
  • Den exceptionellt höga soliditeten på 68,9% ger företaget goda möjligheter att investera i ny utrustning eller expandera verksamheten utan att behöva extern finansiering.
  • Eget kapital ökade med 427 789 SEK till 1 174 060 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas avsevärt.