620 000 SEK
Omsättning
▼ 10,1%
291 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 16,4%
48%
Soliditet
Mycket God
46,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-01-27

Substansvärdering

Tillgångar:1 172 180 SEK
Skulder:-568 854 SEK
Substansvärde:397 022 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en minskad omsättning men samtidigt starka resultatförbättringar. Den mycket höga vinstmarginalen på 46,9% indikerar antingen extremt effektiv verksamhet eller att företaget genomgått en betydande omstrukturering. Tillgångarna har ökat kraftigt med 30,7%, vilket tyder på investeringar i verksamheten. Soliditeten på 48% är stabil och visar att företaget har god finansiering med eget kapital.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver bygg- och fastighetsservice, vilket typiskt innefattar underhållsarbeten, renoveringar och fastighetsskötsel. Denna typ av verksamhet har vanligtvis varierande projektomsättning och kan påverkas av säsongsvariationer och konjunkturläget i byggbranschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 250 000 SEK till 291 000 SEK, en ökning med 41 000 SEK (+16,4%) trots lägre omsättning, vilket indikerar stark kostnadskontroll eller högre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 48,0% är god och visar att nästan hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger företaget finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 347 859 SEK till 397 022 SEK, en tillväxt med 49 163 SEK (+14,1%), främst driven av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 689 638 SEK till 620 205 SEK, en nedgång med 69 433 SEK (-10,1%). Detta kan tyda på färre projekt eller lägre omsättning per kund.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 10,1% kan indikera minskad efterfrågan eller konkurrensproblem
  • Kraftig tillgångstillväxt på 30,7% till 1 172 180 SEK kan skapa kapitalbindning och likviditetsutmaningar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 46,9% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Stark resultattillväxt på 16,4% trots lägre omsättning visar på effektiv verksamhetsstyrning
  • God soliditet på 48% ger finansiell styrka för framtida investeringar

Trendanalys

Företaget visar en tydligt negativ trend i omsättningen under de senaste tre åren, med en kraftig nedgång från 932 000 SEK 2022 till 620 000 SEK 2024. Trots detta har resultatet efter finansnetto visat en återhämtning från bottennivån 2023 (250 000 SEK) till 291 000 SEK 2024, vilket tillsammans med den höga vinstmarginalen på 46,9% indikerar en stark kostnadskontroll och effektivitet. Eget kapital har stadigt ökat, vilket pekar på att vinsten har reinvesterats. Den sjunkande soliditeten från 61% till 48% samtidigt som tillgångarna ökar kraftigt (från 896 767 SEK till 1 172 180 SEK) tyder dock på en betydande skuldsättning för att finansiera tillväxt. Framtida utmaningar ligger i att vända den fallande omsättningstrenden samt hantera den ökade skuldsättningens påverkan på lönsamheten.